Alte știri din fotbal
Darius Olaru a plecat să semneze cu noua echipă: „Am spus clar «da». Vreau să joc în Champions League”
0
Gabriel Tamaș a comparat Germania - Curacao 7-1 cu un meci rămas celebru pentru FCSB: „Păreau niște extratereștri!”
0
Unde va juca Georgi Milanov după despărțirea de Dinamo
0
Proaspăt operat, Ngezana explică motivul pentru care a mințit-o pe FCSB: „Mi-e foarte greu să accept”
0
Știri din fotbal internațional
Suedia a demolat-o pe Tunisia » Viitoarea adversară a României a dat 5 la primul meci din grupa de CM
0
Olanda - Japonia, THRILLER cu 4 goluri după pauză! Reușita decisivă a venit în minutul 89
4
A dat startul recitalului ofensiv al Germaniei și dezvăluie: „Abia acum încep să realizez ce s-a întâmplat”
0
Dick Advocaat a explicat de ce a plâns înainte de Germania - Curacao: „Bucuria lor este fantastică”
0
Lifestyle
A făcut pasul cel mare! Internaționalul român a publicat primele fotografii
1
S-a însurat și Ștefan Baiaram » Imagini de la cea mai importantă zi a jucătorului Craiovei
6
Antrenoare de fitness, fosta ispită de la „Insula Iubirii” va fi noua prezentatoare de la „Observator”
0
Katy Perry, în centrul atenției la SUA – Paraguay, alături de fostul prim-ministru
3
De ce nu l-a anunțat Adrian Veștea pe Ilie Bolojan că urmează să fie ...
Libertatea
„Cușca” anti-drone ridicată de Rusia peste o uzină strategică nu a făcut ...
Adevărul
Ce legături are cu sportul Adrian Veștea, noul premier desemnat: s-a pozat ...
GSP SPECIAL
Traian Băsescu îl apără pe Nicușor Dan și atacă partidele, după desemnarea ...
Libertatea
Hai sa-ti explic cum sta treaba asta, poate pricepi :)) In 30 de ani am batut lumea asta in lung si in lat; peste tot, cand spuneam ca sunt roman, invariabil aia imi recitau trei nume: Ilie Nastase, Gheorghe Hagi si Nadia Comaneci! Nimic altceva... bine, mai aminteau de Dracula, dar asta n-a jucat nici tenis si nici fotbal :))) Nici vorba de Patzaichin, Lipa, Cusmir, Camataru (gheata de aur, nu?), Balaci, Dobrin sau Gabi Szabo... Nici de Cristina Neagu n-au auzit! Atat stiu strainii despre Romania! Cand le aminteam numele lui Tiriac, se loveau peste frunte: "aaa, da, il stiu, a fost managerul lui Boris Becker!" Se uitau crucis la mine cand le spuneam ca Tiriac a fost tenisman si a jucat la dublu alaturi de Ilie Nastase... nu ma credeau! Ei bine, incepand de astazi, la tripleta Hagi, Nadia si Nastase, s-a adaugat un al patrulea nume: Simona Halep! Ca-ti convine tie sau nu, e treaba ta; deal with that!!! Asta e realitatea, n-am ce sa-ti fac! Capisci???
Altfel, remarc atitudinea absolut impecabila a suporterilor romani, si in timpul meciului, si inainte si dupa meci. Nu s-a aplaudat la puncte pe greseli, nu s-a deranjat jucatoarea la serviciu, nu s-a strigat nimic nelalocul lui. Iar inainte si dupa nu au existat manifestari exagerate de niciun fel. IM-PE-CA-BIL!
Din pacate, pe inregistrare nu se aud absolut deloc vocile suporterilor in timpul imnului. Va garantez ca s-a cantat de a cazut tencuiala de pe pereti. Iar privirile restului suporterilor, care cautau surpinsi si, apoi, empatic, figurile care urlau intr-o limba ciudata au fost o rasplata pe masura. Cred ca romanii care au cantat imnul acolo au fost singurii care nu au avut timp sa lacrimeze la acest moment.
Hai, mai fac un efort, special pentru tine :)) In lume, tenisul este cel mai mediatizat sport, dupa fotbal. Si castigurile sunt pe masura; un titlu de GS (7 meciuri in 10 zile) inseamna un premiu de 3 mil de dolari. 3 mil in 10 zile!!! Spre deosebire, un campion mondial la box are unul, max doua meciuri pe an, poate castiga 10-20 de mil la o partida... dar tot nu iese la medie la 3 mil in 10 zile! Mai sunt sporturi profesioniste platite bine, in special cele specifice continentului nord-american: baschet, hochey, fotbalul american sau chiar golful. Insa n-au expunerea internationala a fotbalului sau a tenisului. Revenind la subiect, e imposibil sa existe vreun american care maine sa nu stie cine e Simona Halep (toata America a urmarit finala), toti nemtii stiu cine e Simona (au stat cu sufletul la gura in meciul ei cu Kerber), nu mai vorbesc de australieni (a facut finala acolo), francezi, arabi, chinezi, scandinavi, africani... toti o cunosc pe Simona Halep. Este un brand de tara, a vazut-o si o stie toata lumea... la fel ca Nadia sau Hagi sau Ilie... si asta nu se uita!!! D-asta Simona e diferita de alti campioani, ca se numeau ei Anisoara Cusmir, Gabi Szabo, Dobrin, Balaci sau Patzaichin sau Cristina Neagu! Este un fenomen mondial... asta e diferenta! Spre exemplu, asa e si Radwanska, desi aia n-a castigat niciun GS pana acum, insa imaginea si renumele ei vinde... si vinde bine, in toata lumea!
***
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
:)) Domnule, ești penibil. Faptul că mă jignesti cu obstinație nu are importanță, dar ești ridicol în discurs și argumentație.
Niciuna! Prostea, tu le compari pe alea cu castigarea unui GS la tenis??? Au avut performante remarcabile, dar pe plan mondial n-au insemnat absolut nimic; doar o medalie si atat! S-au scris doua articole si gata! Scuza-ma, prostane, cata lume le-au asteptat la aeroport pe Anisoara Cusmir sau pe Vali Ionescu? Iti spun eu: ZERO!!! Poate ca tu ai fost singurul care le-a intampinat cu un buchet de flori! Bre prostane, nu te mai baga acolo unde habar n-ai si, mai ales, nici nu simti!!!
Posibil:)) Uite, îți dau o șansă. Că tot faci paradă de memorie. Cine era mai bună? Anișoara Cusmir sau Vali Ionescu? De curiozitate...
Prostea, n-ai inteles nimic!:))))
Mda, iar ai luat-o pe ulei:)) Am înțeles că ești expert în științe/IT, literatură și istorie. În ce vrei să ne măsurăm?:))
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.