SPORTURI  »  TENIS  »  WTA SINGAPORE

SLOANE STEPHENS - ELINA SVITOLINA // FOTO + VIDEO Elina Svitolina, regină la Singapore! A revenit impresionant în finala cu Sloane Stephens și a câștigat cel mai important titlu al carierei!

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 octombrie 2018 16:11

Elina Svitolina, 24 de ani, 7 WTA, este noua deținătoare a Turneului Campioanelor! Ucraineanca a învins-o în marea finală de azi pe Sloane Stephens (25 de ani, 6 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-2, după un meci superb de două ore și 25 de minute.

Stephens a început excelent meciul și a fost în permanență cea care a dictat ritmul punctelor. Svitolina nici n-a știut ce a lovit-o, iar după doar câteva minute americanca avea un avantaj liniștitor, 4-1.

După ce a salvat trei mingi consecutive de 1-5, Svitolina a revenit și a câștigat două game-uri consecutive, apropiindu-se la 3-5. Totuși, Stephens a reușit un game perfect pe propriul serviciu și a tranșat primul set, după 47 de minute.

Svitolina și-a luat o pauză de vestiar după pierderea primului set, iar la revenirea pe teren și-a schimbat complet registrul jocului. A stat mai bine în schimburi, a fost explozivă de pe linia de fund și a câștigat raliurile lungi. Ucraineanca a reușit trei break-uri și s-a impus cu 6-2, trimițând meciul în decisiv.

Setul trei s-a desfășurat sub aceleași coordonate. Svitolina a controlat jocul, iar Stephens a dat impresia mai mereu că nu poate ține ritmul cu adversara sa. Ucraineanca s-a desprins rapid la 3-0, a pierdut o singură dată pe propriul serviciu și s-a impus cu 6-2, la fel ca în setul secund.

VIDEO Sloane Stephens - Elina Svitolina 6-3, 2-6, 2-6

Vezi și:  S-a stabilit finala de la Turneul Campioanelor » Meci dramatic în prima semifinală + revenire uluitoare în a doua