SPORTURI  »  TENIS  »  MONTREAL

Sorana Cîrstea, calificare la pas în turul 2 la WTA Montreal! Urmează o dublă câștigătoare de Grand Slam

Sorana Cîrstea (40 WTA) a învins-o pe Alison Riske (37 WTA), scor 6-3, 6-4 și s-a calificat în turul 2 al turneului WTA de la Montreal.

Articol de GSP - Publicat luni, 09 august 2021 22:11 / Actualizat luni, 09 august 2021 22:11

Victoria Soranei nu a fost pusă nicio clipă sub semnul întrebării. A început ideal și s-a desprins rapid la 3-0. Serviciul i-a funcționat la parametri înalți în primul set, câștigând 80% dintre punctele jucate cu prima minge și oferindu-i adversarei doar două oportunități de break.

Setul secund a fost mai echilibrat. Un break, cucerit de Cîrstea chiar în game-ul inaugural, a fost suficient pentru victorie.

În turul secund, Sorana Cîrstea o va înfrunta Victoria Azarenka (15 WTA). Sportiva din România are avantajul moral în această dispută. A învins-o pe bielorusa în urmă cu o lună, la Wimbledon, scor 7-6(5), 3-6, 6-4.

2 trofeede Grand Slam are Victoria Azarenka în palmares, la Australian Open 2012 și 2013

Simona Halep, cealaltă româncă de la Montreal

Simona Halep (28 de ani, 13 WTA) participă și ea la WTA Montreal. Are primul tur liber, iar în cel secund va da peste americanca Danielle Collins (27 de ani, 36 WTA) sau peste elvețianca Jil Teichmann (24 de ani, 65 WTA).

1.835.490 $este fondul total de premiere al turneului de la Montreal

Simona Halep, traseu de foc la WTA Montreal! Nici Sorana Cîrstea nu a avut noroc