SPORTURI  »  TENIS  »  WTA SHENZHEN

SORANA CÎRSTEA - ALISON RISKE » Partida a fost amânată pentru mâine!

Articol de GSP - Publicat joi, 03 ianuarie 2019 09:17

Sorana Cîrstea (28 de ani, 84 WTA) și americanca Alison Riske (28 de ani, 62 WTA) se înfruntă în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen.

UPDATE 13:30

Organizatorii au decis amânarea partidei pentru mâine, ora 08:30. Meciul se va relua de la scorul de 2-0, 30-30, în favoarea Soranei Cîrstea.

UPDATE 12:30

Plouă de mai bine de o oră și jumătate la Shenzhen, iar ultimele vești nu sunt deloc îmbucurătoare. Picăturile sunt din ce în ce mai mari, iar organizatorii sunt depășiți de situație.

clipboard01

Organizatorii încearcă să usuce suprafața de joc.

clipboard01

1-0, Game Cîrstea: Sorana a revenit temător după pauză, a greșit două lovituri simple cu forehandul, și avut nevoie de prelungiri pentru a câștiga game-ul. Suprafața de joc este alunecoasă. Arbitrul de scaun a decis din nou întreruperea partidei.

Partida a fost suspendată din cauza ploii. Sorana conducea cu 30-0 în primul game.

A început partida! Sorana Cîrstea servește prima.

Sorana Cîrstea și Alison Riske s-au mai înfruntat de 5 ori în carieră. Românca s-a impus în 4 rânduri, în toate înfruntările disputate pe hard. Ultimul meci a avut loc în turul secund de la US Open 2018, când românca a dispus în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 7-5.

Sorana are un start perfect de an. În primele două înfrutări ale anului a trecut de Magda Linette (81 WTA), scor 6-3, 6-3, respectiv de franțuzoaica Pauline Parmantier (56 WTA), scor 6-2, 6-2. Dacă trece de Riske, va juca în semifinale împotriva câștigătoarei duelului sută la sută rusesc, Veronika Kudermetova - Vera Zvonareva.

Tot astăzi, în jurul orei 12:00, Monica Niculescu (99 WTA) o înfruntă pe Yafan Wang (70 WTA), în aceeași fază a competiției din China.