SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Sorana Cîrstea și-a spulberat adversara și e în optimi la Indian Wells » Cine e următoarea oponentă

Sorana Cîrstea/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 13 martie 2023 21:17 / Actualizat marti, 14 martie 2023 01:19

Sorana Cîrstea (32 de ani, 83 WTA) a câștigat cu Bernarda Pera (28 de ani, 43 WTA), scor 6-3, 6-1, în turul 3 la Indian Wells

Sorana avut nevoie de o oră și nouă minute pentru a trece de Pera. Susținută de o mini-galerie românească din tribune, jucătoarea noastră și-a dominat adversara de la un cap la celălalt al meciului.

FINAL. Sorana Cîrstea - Bernarda Pera 6-3, 6-1

Deși părea că va fi o partidă echilibrată, Sorana s-a dezlănțuit. A luat game după game și s-a desprins la 5-1. Pe finalul setului, Pera a forțat, însă n-a reușit s-o oprească pe Cîrstea, care și-a adjudecat primul act cu 6-3.

Sorana început ca din tun și setul al doilea, cu break. S-a dus la 2-0, a pierdut un game, apoi s-a desprins din nou la 5-1. A încheiat meciul triumfător cu break și s-a calificat în optimi, acolo unde o va înfrunta pe Caroline Garcia. Franțuzoaica a trecut de Layla Fernandez în turul 3, scor 6-4, 6-7 (5), 6-1.

Decizia drastică luată de Emma Răducanu după Australian Open: a renunțat la social media

„Organizatorii Wimbledon au cedat presiunii” » Ce se întâmplă cu sportivii din Rusia și Belarus