SPORTURI  »  TENIS  »  CIRCUITUL WTA

Sorana Cîrstea este de neoprit » A ajuns în semifinale la Los Angeles!

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 august 2009 00:00

Tenismena românca Sorana Cîrstea a reuşit calificarea în semifinalele turneului WTA de la Los Angeles, după ce a cîştigat în 3 seturi disputa din sferturi cu poloneza Agnieszka Radwanska.

După ce a învins în tiebreak în primul set (la 4), Sorana a cedat iniţiativa în setul 2, pe care Radwanska şi l-a adjudecat fără probleme, scor 6-1.

În decisiv s-a mers cap la cap pînă la scorul de 4-4, moment în care Cîrstea a clacat. O greşeală neforţată, la un smash trimis în fileu, a dus scorul la 0-30, iar Radwanska a reuşit să se distanţeze apoi la 15-40, pentru a-şi adjudeca game-ul după un passing cîştigător.

La scorul de 5-4, Sorana părea că nu mai poate emite pretenţii pe serviciul polonezei, dar a izbutit o revenire senzaţională şi a recuperat breakul pierdut, cîştigînd game-ul la 30 şi trimţînd-o în genunchi, la propriu, pe adversara sa. Apoi, Cîrstea n-a avut emoţii pe propriul serviciu, făcînd un game alb care a dus scorul la 6-5.

În cel mai important moment al jocului, tenismena noastră a avut nervii mai tari şi a taxat fiecare greşeală a lui Radwanska, izbutind breakul decisiv, care a dus scorul la 7-5, după un challenge cîştigător la ultimul punct al partidei!

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni