SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Sorana Cîrstea, salt impresionant în ierarhia WTA, după triumful de la Cleveland

Sorana Cîrstea după victoria de la Cleveland // FOTO: Instagram
Sorana Cîrstea după victoria de la Cleveland // FOTO: Instagram

Articol de - Publicat luni, 25 august 2025 12:17 / Actualizat luni, 25 august 2025 12:42

Sorana Cîrstea (35 de ani) a revenit la începutul acestei săptămâni în TOP 100 mondial, după ce a câștigat turneul WTA 250 de la Cleveland în urmă cu două zile. Românca a făcut un salt impresionant, de 41 de poziții, și este acum pe locul 71 în ierarhia WTA.

Sorana a plecat din calificări la turneul dinainte de US Open, de pe locul 112 WTA, și a revenit în TOP 100 grație unei săptămâni perfecte, în care a jucat impecabil până la final.

Cu 928 de puncte, Sorana este acum pe locul 71, a treia cel mai bine clasată sportivă din România.

Sorana Cîrstea, vecină de clasament cu Gabi Ruse

În continuare, „prima rachetă” a României este Jaqueline Cristian (27 de ani), care este pe locul 50, cu 1.161 puncte.

Gabriela Ruse (27 de ani) este a doua româncă din ierarhia WTA. Aceasta a coborât trei poziții și este acum pe locul 70, cu 939 de puncte, vecină de clasament cu Sorana Cîrstea.

Și Irina Begu (34 de ani) a căzut în ierarhia mondială, două locuri, fiind acum pe poziția 92, cu 819 puncte. De partea cealaltă, Anca Todoni (20 de ani) a urcat un loc și este pe 112, cu 660 de puncte.

Programul româncelor la US Open

România va fi reprezentată de trei jucătoare pe tabloul principal de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, programat între 24 august și 7 septembrie: Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse.

  • Gabriela Ruse va avea o misiune extrem de dificilă. Aceasta va da piept cu Daria Kasatkina (17 WTA), cap de serie numărul 15. Jucătoarea din București traversează o perioadă complicată: după finala de la S’Hertogenbosch, Ruse nu a mai obținut nicio victorie, fiind eliminată încă din primul tur la Wimbledon, Praga, Montreal, Cincinnati și Cleveland;

  • Sorana Cîrstea, prezentă la Flushing Meadows grație clasamentului protejat, o va întâlni pe Solana Sierra (75 WTA). Cele două nu s-au mai confruntat până acum, iar Cîrstea vine după evoluții solide și turneul câștigat la Cleveland;

  • Jaqueline Cristian, cel mai bine clasată jucătoare româncă în prezent, va debuta contra lui Danielle Collins (9 WTA). Românca a început promițător sezonul pe hardul nord-american, ajungând până în turul trei la Montreal, însă a fost eliminată rapid la Cincinnati și Monterrey.

Citește și:
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
Superliga
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Campionate
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Superliga
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Profit.ro
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează