SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BIRMINGHAM

Sorana Cîrstea – Shelby Rogers 6-3, 4-6, 6-1 » Sorana începe cu dreptul sezonul de iarbă și merge în turul 2 la Birmingham

Sorana Cîrstea // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 14 iunie 2022 13:09 / Actualizat marti, 14 iunie 2022 15:12

Sorana Cîrstea (32 de ani, 36 WTA) s-a calificat în turul 2 al turneului de la Birmingham după 6-3, 4-6, 6-1 cu Shelby Robers (29 de ani, 39 WTA).

• În turul 2, românca o va înfrunta pe Aleksandra Krunic. Sportiva din Serbia a intrat pe tabloul principal din postura de „lucky loser” și a învins-o în prima rundă pe Petra Martic, 6-4, 7-6 (8-6).

Sorana Cîrstea debutează cu dreptul în sezonul de iarbă. Cotată cu a doua șansă în fața americancei Shelby Rogers, Sorana a dat calculele bookmakerilor peste cap și a avansat în turul 2.

Sorana a început meciul ca „din tun”, cu două game-uri rapide, al doilea pe serviciul adversarei. A rămas în control pe parcursul întregului set, pe care l-a încheiat cu un avantaj liniștitor, 6-3.

Prima parte a setului secund s-a desfășurat sub semnul echilibrului, cu fiecare jucătoare câștigătoare pe propriul serviciu până la 3-3. Sorana a reușit break-ul în acel moment și a avut șansa de a se distanța la 4-3, dar Rogers a avut o tresărire de orgoliu, cu trei game-uri adjudecate consecutiv.

Meciul a intrat astfel în decisiv, unde Sorana a ridicat nivelul. A pierdut un singur game, acela pe serviciul adversarei, și a închis partida cu prima minge decisivă!

Fiecare meci e foarte important pentru mine, nu contează dacă e primul sau finala, încerc să lupt la fel. Este o jucătoare grozavă, joacă bine pe iarbă. știam că dacă vreau să câștig trebuie să dau 100%. Sunt foarte fericită cu această victorie, înseamnă foarte mult.

Cred că Shelby este o oponentă foarte puternică, a trebuit să muncesc mult. Serviciul trebuie să-ți meargă bine pe iarbă. Am jucat consistent, m-am luptat pentru fiecare minge, am avut atitudinea potrivită.

M-am bucurat de atmosferă, a fost primul meu meci pe iarbă din acest sezon. Sunt recunoscătoare pentru tot.

- Sorana Cîrstea, după meci

Sorana Cîrstea îl angajează pe antrenorul alături de care Simona Halep a triumfat la Wimbledon
DECIZIE

Desfășurarea liveTEXT a meciului Sorana Cîrstea – Shelby Rogers 6-3, 4-6, 6-1

• Sorana domină și închide meciul, 6-3.
  • Românca își menține avantajul de două game-uri. Conduce cu 3-1.
  • Sorana începe bine setul decisiv. A făcut break în primul game și preia conducerea

Setul 2:

• Americanca a revenit în joc cu 3 game-uri consecutive și duce jocul în decisiv.
  • Sorana reușește break-ul și va servi pentru 5-3!
  • Niciun break până acum în setul 2. Jucătoarele merg cap la cap, 3-3.
  • Început echilibrat de set secund, câte un game de fiecare parte.

Primul set a durat 45 de minute.

• Sorana fructifică a treia minge de set și își adjudecă primul set, 6-3. Anterior, salvase o minge de break.
  • Sorana a avut minge de set la 5-2, dar Shelby a salvat-o. Ulterior, a câștigat game-ul.
  • Fiecare jucătoare câștigă pe propriul serviciu, iar diferența rămâne de două game-uri, 4-2.
  • Shelby reușește re-break-ul, dar Sorana nu se pierde cu firea și o împiedică pe adversară să egaleze la 2. Cu încă un break, Cîrstea se distanțează, 3-1.
  • Început senzațional de meci pentru Sorana: game pe propriul serviciu, apoi break la zero!

Meciul dintre Sorana și Shelby a fost primul al zilei pe terenul central.

Gabriela Ruse s-a calificat în optimi la Birmingham, după două tie-break-uri epuizante!

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”