SPORTURI  »  TENIS  »  WTA NURNBERG

Sorana Cîrstea şi-a aflat adversara din sferturi de la Nurnberg + Când se dispută partida

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 mai 2017 21:03

Sorana Cîrstea şi-a aflat adversara din sferturile de finală ale turneului WTA de la Nurnberg.

Românca se va duela cu jucătoarea din Kazahstan Iulia Putinţeva (22 de ani, 28 WTA), cea care a învins-o în optimi de pe belgianca Yanina Wickmayer, scor 6-4, 6-0.

Sorana şi Putinţeva sunt la egalitate în raportul meciurilor directe. Sorana s-a impus în ultima confruntare directă, în 2016, la Mallorca, pe iarbă, scor 6-3, 6-2.

Partida dintre Sorana şi Putinţeva se va disputa joi, de la ora 18:30.

Pentru prezenţa în sferturi, jucătoarea din România şi-a asigurat 60 de puncte WTA şi 4.980 de dolari.