SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

Sorana Cîrstea, victorie importantă la Dubai: de când nu mai câștigase în fața unei jucătoare din Top 20

Sorana Cîrstea FOTO Guliver/GettyImages
Sorana Cîrstea FOTO Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat luni, 17 februarie 2025 12:52 / Actualizat luni, 17 februarie 2025 13:11

Sorana Cîrstea (34 de ani și 85 WTA) a obținut la Dubai a doua victorie a sezonului, învingând-o pe Daria Kasatkina (27 de ani și 11 WTA) cu 6-1, 6-4.

Sorana Cîrstea a zâmbit larg la finalul partidei din primul tur al turneului WTA 1000 de la Dubai. Românca a bifat a doua victorie a sezonului, unul în care revine după o operație complicată. Ea este la a cincea competiție în 2025, după Adelaide, Australian Open, Linz și Transylvania Open. Singurul său succes din sezon a venit la Linz în fața olandezei Arantxa Rus.

Finalista de la US Open, reacție în cazul Sinner: „Chiar dacă ești curat sau nu, procesul este complet defect”
DOPAJ
Finalista de la US Open, reacție în cazul Sinner: „Chiar dacă ești curat sau nu, procesul este complet defect”

La Dubai, românca a intrat pe tabloul principal grație unui wild card. Sorana a trecut de Daria Kasatkina, favorită 10, cu 6-1, 6-4, luând conducerea în întâlnirile directe cu 3-2. Românca a avut probleme doar în partea a doua a confruntării, dar ieșit foarte bine de fiecare dată din situațiile dificile, terminând partida într-o oră și paisprezece minute, revenind de la 0-3.

„Daria este o adversară puternică, la acest nivel este vorba despre unul dau două puncte. Sunt bucuroasă că nu am cedat în partea a doua a meciului, că am găsit metoda de a rămâne și în teren și de a nu mă simți descurajată la 0-3 și că am reușit să-mi regăsesc ritmul și răbdarea”, a spus Sorana.

Cîrstea nu mai învinse o jucătoare de Top 20 de anul trecut de la Roma, când a trecut de Marketa Vondrousova, 6 WTA. Ea a jucat 153 de partide contra unor astfel de jucătoare în carieră, câștigând 54 și pierzând 99.

Sorana Cîrstea: „Dubai e a doua casă pentru mine”

Anul trecut, Sorana a ajuns până în semifinale la WTA Dubai. Ea a explicat de ce se simte atât de bine pe hard-ul din Emiratele Arabe Unite, un turneu la care este prezentă pentru a noua oară.

Dubai e a doua mea casă, mă simt bine aici, stau la jumătate de oră de acest complex. E minunat să stai acasă și să joci în fața fanilor, a prietenilor mei. Sunt recunoscătoare că sunt aici și că sunt sănătoasă”. a sublinait Sorana.

Sorana Cîrstea, victorie importantă la Dubai: de când nu mai câștigase în fața unei jucătoare din Top 20
Sorana Cîrstea în acțiune FOTO Guliver/GettyImages

Sorana Cîrstea, care a coborât zece poziții în clasamentul mondial din această săptămână, o va întâlni în turul al doilea pe americanca Alycia Parks (24 de ani și 74 WTA).

Luni, la Dubai, a jucat și Irina Begu (34 de ani și 78 WTA), venită din calificări, ea fiind învinsă de germanca Eva Lys (23 de ani și 87 WTA) cu 5-7, 7-5, 6-3.

Țara noastră le-a mai avut în calificări pe Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse, ele întâlnindu-se în primul tur, cu prima avansând, dar cedând în fața cehoaicei Katerina Siniakova în ultimul tur.

Citește și:
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Tenis
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Dennis Man începe 2026 în forță! Gol și pasă decisivă, PSV și-a DEMOLAT adversara
Stranieri
Dennis Man începe 2026 în forță! Gol și pasă decisivă, PSV și-a DEMOLAT adversara
Poliția pe teren la meciul din „Liga Florilor” » Gheorghe Tadici s-a aflat în prim-plan
Handbal
Poliția pe teren la meciul din „Liga Florilor” » Gheorghe Tadici s-a aflat în prim-plan
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Schimbări la apartamente în România: atât de mici încât producătorii de mobilă au probleme
Profit.ro
Schimbări la apartamente în România: atât de mici încât producătorii de mobilă au probleme
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (1)
Trandafir
Trandafir  •  18 Februarie 2025, 11:52

In sfarsit un articol bun, interesant despre tenismeni roman, caci altfel GSP scrie mai mult despre sraini. La Dubai, concurs de tenis major WTA 1000 articipa cele mai valoroase jucatoare din lume. Singura care merge mai departe dupa o victorie excceptionala este Cirstea. Felicitari. Ruse a fost eliminata din prima in calificari. Cristian din turul doi. Begu de pe tabloul principal eliminata din primul joc. De tenismeni barbati nu se mai aude nimic. Au disparut !!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează