SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MONTE CARLO

Surpriză de proporții la turneul de la Monte Carlo! Roger Federer a fost eliminat prematur

Articol de GSP - Publicat joi, 16 aprilie 2015 14:55

Finalist în 2014, Roger Federer a fost eliminat în turul trei al turneului de la Monte Carlo.

Elvețianul a fost învins de francezul Gael Monfils, scor 4-6, 6-7, după o partidă care a durat o oră și 46 de minute.

Federer, locul 2 ATP, și-a pierdut de două ori serviciul în primul set și a recuperat unul singur. În setul al doilea, cei doi au mers cap la cap, iar meciul s-a decis la tie-break, acolo unde francezul Monfils s-a impus cu 7-5.

De-a lungul meciului, Federer a făcut 38 de greșeli neforțate și a avut doar 17 puncte direct cîștigătoare. Monfils a stat mai bine la aceste capitole, avînd 22 de greșeli și 22 de puncte direct cîștigătoare.

În "sferturi", Gael Monfils îl va întîlni pe Grigor Dimitrov, cel care l-a eliminat în turul trei pe Stansilas Wawrinka.

Gael Monfils va fi prezent săptămîna viitoare la turneul BRD Năstase Țiriac Trophy. Vezi detalii.