SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA BRISBANE

Surpriză în finala turneului de la Brisbane » Federer nu a avut nici o șansă și a pierdut în 2 seturi

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 ianuarie 2016 12:50

Roger Federer, locul locul 3 ATP, a pierdut finala turneului de la Brisbane, în fața lui Milos Raonici, 14 ATP.

Elvețianul, principalul favorit al turneului, a fost învins de canadian, în minimum de seturi, scor 4-6, 4-6, după o partidă care a durat o ora și 30 de minute.

Canadianul Milos Raonici, 25 de ani, a profitat de seriviciul excelent pe care îl are și i-a dat doar o șansă de break lui Federer, pe care elvețianul nu a fructificat-o. De partea cealalată, Roger și-a pierdut de două ori serviciul, o dată în fiecare set.

Pentru performanța lui, Raonici va primi 72.000 de dolari și 250 de puncte ATP, iar Federer va fi recompensat cu 40.000 de dolari și 150 de puncte ATP.

Cei doi au disputat și finala de anul trecut, însă atunci s-a impus Federer.