SPORTURI  »  TENIS  »  ATP ROMA

Surpriză la Roma: Novak Djokovic, eliminat de un jucător venit din calificări!

Novak Djokovic și Dino Prizmic la Roma // Foto: Getty Images
Novak Djokovic și Dino Prizmic la Roma // Foto: Getty Images

Articol de - Publicat vineri, 08 mai 2026 22:14 / Actualizat vineri, 08 mai 2026 22:35

Dino Prizmic (20 de ani, locul 79 ATP) a obținut cea mai mare victorie a carierei, eliminându-l pe Novak Djokovic (38 de ani, #4) în turul 2 la Roma, scor 2-6, 6-2, 6-4, în condițiile în care sârbul a reclamat probleme de natură medicală.

După ce a câștigat primul set fără probleme, Djokovic s-a confruntat cu probleme fizice în setul al doilea. Tenismenul de treizeci și opt de ani se apleca și se sprijinea cu mâinile pe genunchi între puncte, iar în timpul schimbărilor de teren pășea încet spre scaunul său. Sârbul a arătat mai multe semne de viață în setul al treilea, dar în cele din urmă i-a lipsit energia pentru a-l învinge pe Prizmic, care a rămas impresionant de calm și a profitat de ocazie.

Dino Prizmic l-a bătut pe Novak Djokovic în turul doi la Roma: „El este idolul meu”

„În primul set a jucat incredibil, iar eu, spre finalul acelui set, am încercat să-mi găsesc jocul și am reușit, așa că este foarte, foarte bine”, a declarat Prizmic, emoționat, conform sportal.blic.rs. Djokovic l-a îmbrățișat zâmbind pe jucătorul clasat pe locul 79 mondial la fileu, iar Prizmic a dezvăluit ulterior că idolul său a fost mulțumit să-i vadă progresul, după ce i-a oferit câteva sfaturi la Melbourne acum câțiva ani.

„Mi-a spus că crede că mă mișc mult mai bine. Este foarte fericit pentru că, chiar și atunci când am jucat împotriva lui la Australian Open, mi-a spus multe lucruri, așa că îl respect enorm pentru asta. Cred că, după acel meci împotriva lui Novak, s-au întâmplat multe cu accidentarea mea, așa că poate nu eram pregătit pentru această scenă mare. Dar acum mă simt foarte bine, așa că vreau doar să continui așa, și asta e tot”, a spus Dino Prizmic.

Dino Prizmic și-a arătat respectul pentru Djokovic și după ce l-a învins pe fostul campion de șase ori la Roma. Pe obiectivul camerei a scris: "Nole, a fost o plăcere".

Momentan îmi este greu să spun ceva. Voi spune doar că am un mare respect pentru Novak, el este idolul meu, așa că acesta a fost cu siguranță un meci grozav pentru mine. Am jucat incredibil, vreau doar să rămân concentrat și pregătit pentru următorul duel.

-Dino Prizmic, potrivit sursei citate

  • Turneul de 1000 de la Roma se desfășoară zgură în perioada 6-17 mai 2026. Are premii totale de 8.235.540 de milioane de euro.

Citește și:
Universitatea Craiova, prezentare specială a noului echipament » Au folosit inteligența artificială în clipul cu Ilie Balaci și Ion Oblemenco
Superliga
Universitatea Craiova, prezentare specială a noului echipament » Au folosit inteligența artificială în clipul cu Ilie Balaci și Ion Oblemenco
BOMBĂ: Eddy Gnahore la FCSB! Gigi Becali a confirmat transferul: „E rezolvat”
Superliga
BOMBĂ: Eddy Gnahore la FCSB! Gigi Becali a confirmat transferul: „E rezolvat”
Moment viral după Brazilia - Norvegia » Cum l-a surprins Prințesa Ingrid Alexandra pe Haaland în vestiar
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Moment viral după Brazilia - Norvegia » Cum l-a surprins Prințesa Ingrid Alexandra pe Haaland în vestiar
A luat pauză de la fotbal! Unde s-a refugiat cea mai sexy fană din Superliga: „Îți taie respirația!”
Stiri extrasport
A luat pauză de la fotbal! Unde s-a refugiat cea mai sexy fană din Superliga: „Îți taie respirația!”
FOTO O nouă clădire de birouri pe Calea Victoriei. AFI a desemnat BOG’ART antreprenor general pentru proiectul AFI Central Tower
Profit.ro
FOTO O nouă clădire de birouri pe Calea Victoriei. AFI a desemnat BOG’ART antreprenor general pentru proiectul AFI Central Tower
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Escapadă de lux pe insula miliardarilor, după show-urile pentru Halep și Nadia: „Rămâi sexy!”

„Una dintre cele mai frumoase sportive” din România are o poveste cutremurătoare: „Cum să îmi fie rușine?!”


Comentarii (2)
costeltudor
costeltudor  •  09 Mai 2026, 07:25

Draga NOLE , nu uita , CE-I MULT. STRICA !!!

Neacsnae
Neacsnae  •  08 Mai 2026, 23:03

Care surpriză??? Moșul Djokovic trebuia să-și depună actele de pensie de vreo 3 ani.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează