SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN 2019

US OPEN 2019 // S-au stabilit semifinalele de pe tabloul masculin! Suprinzătorul Matteo Berrettini a câștigat „thriller-ul” cu Gael Monfils + Rafael Nadal rezolvă în trei seturi un meci complicat, în care a acuzat probleme fizice

Articol de GSP - Publicat joi, 05 septembrie 2019 08:52

Rafael Nadal (33 de ani, 2 ATP) își continuă drumul către cel de-al 19-lea triumf al carierei în turneele de Mare Șlem. Ibericul s-a calificat în semifinale la US Open după victoria în minimum de seturi reușită în fața argentinianului Diego Schwartzman (27 de ani, 21 ATP), scor 6-4, 7-5, 6-2, după două ore și 48 de minute.

• Nadal se va duela în semifinale cu italianul Matteo Berretini. Careul de ași e completat de duelul Daniil Medvedev - Grigor Dimitrov!

Spaniolul s-a impus în trei seturi, însă a trecut prin emoții considerabile în primele două secvențe ale partidei când micuțul, dar imprevizibilul argentinian de 1,70 m. a revenit de două ori din situații complicate. Mai mult, setul 3 a venit la pachet și cu unele probleme fizice pentru Nadal, despre care ibericul a spus totuși că nu sunt unele problematice.

Diego Schwartzman a egalat de la 0-4 în primul set și de la 1-5 în setul secund, însă Nadal a ridicat de fiecare dată nivelul și și-a adjudecat manșele la 4, respectiv la 5.

Setul trei a fost câștigat cu mai multă autoritate de Nadal, 6-2, însă ibericul și-a panicat fanii după ce a cerut în două rânduri invervenția fizioterapeutlui. Nadal a acuzat probleme la antebrațe, medicul turneului aplicându-i un masaj în zonele respective.

Berretini, surpriza turneului, la prima semifinală de GS a carierei

Adversarul lui Nadal din semifinală va fi italianul Matteo Berrettini, 23 de ani, 25 ATP, care a câștigat maratonul incredibil cu Gael Monfils (33 de ani, 13 ATP), scor 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 7-6 (5), după trei ore și 56 de minute de joc.

Berrettini și Monfils au reușit cel mai bun meci al turneului, cei doi fiind aclamți minute în șir după finalul partidei. Italianul, una dintre surprizele plăcute din 2019, l-a învins pe mult mai experimentatul său adversar după un meci cu o desfășurare dramatică, impunându-se în tie-break după ce Monfils salvase în prealabil patru mingi de meci.