SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Serena Williams, în semifinale la US Open! Victoria în 3 seturi cu revelația turneului o aduce cu un pas mai aproape de istorie

Serena Williams, în meciul cu Tsvetana Pironkova // foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 septembrie 2020 22:07 / Actualizat miercuri, 09 septembrie 2020 22:54

Serena Williams (38 de ani, 8 WTA) s-a calificat în semifinalele US Open, învingând-o în sferturile de finală ale competiției pe Tsvetana Pironkova (32 de ani), scor 4-6, 6-3, 6-2.

Serena a avut nevoie de mai mult de 2 ore pentru a trece de bulgăroaica Pironkova, revelația turneului de la New York, care nu mai jucase tenis de 3 ani înainte de US Open! A avut parte de o sperietură în startul meciului, pierzând primul set, scor 4-6, însă jocul i-a funcționat mult mai bine începând cu setul secund, iar adversara nu a mai avut replică.

În semifinale, Serena o va înfrunta pe câștigătoarea dintre Victoria Azarenka (31 de ani, 27 WTA) și Elise Mertens (24 de ani, 18 WTA). Cealaltă semifinală va fi disputată de Naomi Osaka (22 de ani, 9 WTA) și Jennifer Brady (25 de ani, 41 WTA).

Serena Williams, aproape de istorie

Victoria din sferturi o aduce pe americancă cu un pas mai aproape de istorie. Un eventual triumf la US Open ar reprezenta a 24-a victorie a Serenei la turneele de Grand Slam, ceea ce ar însemna că ar egala recordul all-time de astfel de triumfuri, deținut de Margaret Court, 24!

11semifinale consecutive a atins Serena Williams la US Open, competiție pe care a câștigat-o de 6 ori

Triumfurile Serenei Williams la turneele de Grand Slam

• Australian Open - 7 (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015, 2017)
  • French Open - 3 (2002, 2013, 2015)
  • Wimbledon - 7 (2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015, 2016)
  • US Open - 6 (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014)

Alte știri de la US Open:

Jennifer Brady face turneul carierei: a ajuns în semifinale fără să piardă vreun set!

Navratilova s-a luat și de Zverev, iar gemanul i-a răspuns dur: „Opinia ei nu contează pentru mine”