SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Veste importantă primită de Maria Șarapova » Decizia luată de organizatorii de la US Open

Articol de GSP - Publicat marti, 15 august 2017 18:55

Organizatorii de la US Open au decis să îi acorde un wildcard rusoaicei Maria Șarapova, locul 148 WTA.

Cea mai bună performanță a rusoaicei la turneul de la New York a fost în 2006, când a câștigat competiția, după o finală cu Justine Henin-Hardenne, 6-4, 6-4.

Rusoaica a jucat 8 meciuri în acest sezon,din martie până la început lui august, când a fost eliminată în turul doi de la Stanford, de Lesia Tsurenko. Șarapova a primit un wildcard și la turneul de la Cincinnati, dar s-a retras din cauza unei accidentări.

US Open va începe pe 28 august și se termină pe 10 septembrie.