SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Trei victorii și o înfrângere pentru românce în primul tur al calificărilor de la Australian Open » Cel mai bine clasată sportivă a fost învinsă

Gabriela Ruse, victorie clară în primul tur al calificărilor de la Australian Open/Foto: Getty Images
Gabriela Ruse, victorie clară în primul tur al calificărilor de la Australian Open/Foto: Getty Images

Articol de - Publicat luni, 06 ianuarie 2025 10:42 / Actualizat luni, 06 ianuarie 2025 14:40

Trei victorii și o înfrângere pentru românce în calificările Australian Open. Anca Todoni (20 de ani, 118 WTA) a câștigat cu 6-1, 4-6, 6-4 duelul cu Victoria Kasintseva, Gabriela Ruse (27 de ani, 121 WTA) s-a impus cu 6-1, 6-1 în fața lui Leonie King, Miriam Bulgaru (26 de ani, 213 WTA) a trecut de Giorgia Pedone cu 6-2, 6-3, în timp ce Ana Bogdan (32 de ani, 114 WTA) a fost învinsă de Destanee Aiava: 4-6, 2-6.

Primul turneu de Grand Slam al anului 2025 este Australian Open, programat în perioada 12-26 ianuarie, în Melbourne Park. Trei românce sunt prezente direct pe tabloul principal al turneului (Sorana Cîrstea, Irina Begu, Jaqueline Cristian), în timp ce alte patru sportive din țara noastră au jucat în calificări ( Anca Todoni, Gabriela Ruse, Ana Bogdan, Miriam Bulgaru).

Aryna Sabalenka, victorioasă în primul turneu al anului 2025: „Sunt plină de încredere” »  Bielorusa este favorită la Australian Open
BRISBANE
Aryna Sabalenka, victorioasă în primul turneu al anului 2025: „Sunt plină de încredere” » Bielorusa este favorită la Australian Open

Anca Todoni a avut parte de un meci complicat, Gabriela Ruse a rezolvat partida în 52 de minute

Săptămâna a început cu niște vești excelente din Australia, acolo unde două jucătoare din România au obținut victorii în primul tur de calificare. În jurul orei 7, după ce meciul a fost amânat timp de 6 ore din cauza ploii, Anca Todoni a intrat pe teren pentru confruntarea cu Victoria Kasintseva (19 ani, 156 WTA).

Sportiva în vârstă de 20 de ani a început foarte bine partida și și-a adjudecat primul set fără probleme: 6-1. A urmat un set secund controlat de jucătoarea din Andorra (6-4), care a egalat și a trimis duelul în set decisiv.

Todoni a condus ostilitățile în setul al treilea, însă Kasintseva a oferit o replică solidă și s-a ținut aproape de adversara ei. În cele din urmă, după exact două ore, tenismena din Timișoara a obținut victoria: 6-1, 4-6, 6-4.

În turul al doilea de calificare, Anca Todoni se va duela cu Leyre Gormaz (22 de ani, 158 WTA). Iberica a învins-o în această dimineață pe Lucrezia Stefanini cu 2-1 (6-3, 3-6, 6-4).

O desfășurare mult diferită a avut-o confruntarea dintre Gabriela Ruse și Leonie Kung (24 de ani, 221 WTA). Sportiva din București a dominat total meciul și s-a impus cu 6-1, 6-1, după doar 52 de minute.

În turul al doilea, Ruse va da de nemțoaica Anna-Lena Friedsam (30 de ani, 528 WTA), care a trecut cu 2-0 (6-4, 6-1) de Aliona Zadoinov.

Ana Bogdan a pierdut în două seturi, Miriam Bulgaru s-a calificat în turul al doilea

Ana Bogdan a fost învinsă cu 6-4, 6-2 de Destanee Aiava (24 de ani, 194 WTA). După un prim set pierdut, sportiva în vârstă de 32 de ani a început excelent setul al doilea și a condus cu 2-0.

Au urmat 6 game-uri consecutive câștigate de australiancă, iar Bogdan a fost eliminată de la Australian Open.

Ziua de 6 ianuarie s-a încheiat cu duelul dintre Miriam Bulgaru și Giorgia Pedone (20 de ani, 193 WTA). Tenismena din Alba Iulia a controlat ambele seturi și a obținut victoria, după o oră și 23 de minute: 6-2, 6-3.

În turul al doilea, Bulgaru va da fie de Lea Boskovic (25 de ani, 209 WTA), fie de Julia Riera (22 de ani, 127 WTA).

Citește și:
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Filmarea cu accidentul care a șocat România: zboară peste două mașini în intersecție!
Noutati auto
Filmarea cu accidentul care a șocat România: zboară peste două mașini în intersecție!
Amenințări fără precedent la FCSB: „Nu vor să rămână la noi. Vor juca la echipa a doua, cu Recolta Gheorghe Doja și Avicola!”
Superliga
Amenințări fără precedent la FCSB: „Nu vor să rămână la noi. Vor juca la echipa a doua, cu Recolta Gheorghe Doja și Avicola!”
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Campionate
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (1)
Trandafir
Trandafir  •  06 Ianuarie 2025, 15:34

Felicitari pentru invingatoare, Todoni, Ruse, Bulgaru. Fiecare a castigat 20 pct. WTA si cate 49.000 A$, Succes in turul 2 ! Imi pare rau de Ana. Oricum a castigat 35.000 A$.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează