Victor Hănescu, în sferturi la Casablanca

hanescu
hanescu

Articol de GSP - Publicat joi, 08 aprilie 2010 00:00

Victor Hănescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Casablanca (Maroc), turneu dotat cu premii de 450, 000 de euro.

Tenismenul român l-a învins în optimi pe finlandezul Jarkko Nieminen, sportiv venit din calificări, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-2. În următorul meci, Hănescu va juca împotriva învingătorului dintre Richard Gasquet (Franţa) şi Andrey Golubev (Kazakhstan).

Pentru accedera în sferturi, românul clasat pe locul 43, va primi 45 de puncte ATP şi 11, 740 de euro.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”