SPORTURI  »  TENIS  »  ATP METZ

Victoria carierei pentru Marius Copil! » Românul s-a calificat în "sferturi" la Metz

Articol de GSP - Publicat joi, 21 septembrie 2017 21:04

Marius Copil (86 ATP) s-a calificat în acestă seară în sferturile de finală ale turneului ATP 250 de la Metz (hard indoor), după victoria prestigioasă obținută în fața francezului Lucas Pouille (22 ATP).

Românul s-a impus  în două seturi, scor 7-6 (4), 7-6 (6), la capătul unui meci care a durat o oră și 48 de minute și care poate consemna una dintre cele mai importante victorii din cariera acestuia.

Copil a făcut un meci excelent, reușind 17 ași și nu mai puțin de 49 de lovituri direct câștigătoare.

Pentru un loc în semifinale, Copil îl va întâlni pe neamțul Peter Gojowczyk (95 ATP). Cei doi s-au mai întâlnit de două ori anul acesta: Copil l-a învins pe neamț în ultimul tur al calificărilor de la Roland Garros, germanul luându-și revanșa o lună mai târziu, la Wimbledon, când l-a eliminat pe român în primul tur de pe tabloul principal.

Duelul dintre Copil și Gojowczyk va avea loc vineri.