SPORTURI  »  TENIS  »  BRD NĂSTASE-ŢIRIAC TROPHY

Victorie în rafale » Tecău şi Lindstedt s-au calificat ieri în sferturi, după un meci cu peripeţii atmosferice

Articol de , - Publicat joi, 26 aprilie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 25 aprilie 2012 23:53

"Aproape în fiecare săptămînă e o întrerupere din cauza ploii, dar pînă acum nu mi s-a întîmplat să se oprească meciul din cauza vîntului", a spus aseară Robert Lindstedt, la puţine minute după victoria din primul tur.

"Nu mi-a convenit, dar a fost decizia corectă". Suedezul şi românul Horia Tecău i-au întîlnit pe Florin Mergea şi Andrei Dăescu într-o dispută care a început pe un cer doar înnorat. Perechea outsideră a pornit meciul fără complexe, în timp ce favoriţii principali ai turneului au avut ceva emoţii. Mai ales Horia, atunci cînd a servit. 6-4 pentru Mergea şi Dăescu pe cînd soarele şi norii se jucau deja de-a v-aţi ascunselea.

În setul secund, Tecău şi Lindstedt au început decis şi conduceau cu 3-1 cînd meciul a trebuit să fie întrerupt. Vîntul sufla mult prea tare, stîrnind trombe de zgură şi făcînd imposibil jocul. Două ore a durat pauza, timp în care "am analizat un pic meciul, am revăzut planul şi, la reluare, l-am executat mai bine", după cum a spus Horia. Românul şi suedezul s-au impus 6-4, apoi 10-2 în super tie-break, calificîndu-se în "sferturi". Acolo îi vor întîlni pe Michal Mertinak (Svk) şi Andre Sa (Bra).

Programul de azi
Teren Central, ora 12:00: Fabio Fognini (Ita)-Marcos Baghdatis (Cip, 5); urmat de Marius Copil (Rom, WC)-Lukasz Kubot (Pol, 7); urmat de Robert Lindstedt, Horia Tecău (Sue/Rom, 1)-Michal Mertinak, Andre Sa (Svk/Bra); nu înainte de ora 19:00: Gilles Simon (Fra, 1)-Dudi Sela (Isr)
Teren 2, ora 12:00: Andreas Seppi (Ita, 6)-Cedrik-Marcel Stebe (Ger); nu înainte de 13:30: Victor Troicki (Ser, 4)-Matthias Bachinger (Ger); urmat, după odihnă corespunzătoare, de: Tobias Kamke, Florian Mayer (Ger/Ger) sau Johan Brunstrom, Philipp Marx (Sue/Ger)-James Cerretani, Fabio Fognini (SUA/Ita, 4)
Teren 3, ora 12:00: Tobias Kamke, Florian Mayer (Ger/Ger)-Johan Brunstrom, Philipp Marx (Sue/Ger); urmat de Paul Hanley, Jordan Kerr (Aus/Aus)-Ivan Dodig, Marcelo Melo (Cro/Bra)