SPORTURI  »  TENIS  »  SHENZEN

Victorie pentru Simona Halep! Jucătoarea noastră a câștigat primul meci în 2017! Pe cine înfruntă mai departe

Simona Halep, foto: Gulliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat luni, 02 ianuarie 2017 08:36

A doua favorită a turneului de la Shenzhen, Simona Halep a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovici în 3 seturi, scor 6-1, 3-6, 6-3.

• În turul următor, Halep va juca contra Katerinei Siniakova, 20 de ani, locul 53 WTA, care a învins-o pe chinezoaica Shuai Peng, scor 6-3, 7-5;

A fost primul meci din 2017, iar Halep a avut o sincopă, în cea de-a doua parte a partidei. După un prim set fără istoric, în care jucătoarea noastră, clasată pe locul 4 mondial, nu a lăsat-o să respire pe Jankovici, Halep a pierdut setul secund și s-a pregătit pentru o înfruntare serioasă în manșa decisivă.

Simona s-a concentrat, a recuperat un break timpuriu făcut de Jankovici, după care s-a impus pe serviciul fostului lider mondial și a închis partida.

"A fost primul meu meci din 2017 și l-am disputat contra unei sportive foarte bune. Deci nu a fost deloc ușor.

Da, am început foarte bine meciul și m-am impus lejer în primul set. După care ea a revenit în setul al doilea. Ea a fost mai agresivă și a revenit. Totuși sunt mândră de faptul că am câștigat eu setul decisiv, mai ales că mă simt bine la Shenzhen.

Vreau să repet succesul de acum doi ani, dar știu că fiecare partidă de aici e grea" Simona Halep

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”