SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA 2-6, 4-6 // VIDEO Halep, FĂRĂ REACȚIE în primul set » Cifrele care arată dominația clară a americancei

Simona Halep // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat joi, 06 iunie 2019 13:36

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a pierdut clar primul set al partidei cu Amanda Anisimova (17 ani, 51 WTA), din sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, 2-6. Românca n-a avut reacție nici în setul secund, pierdut cu 4-6.

Românca a fost de nerecunoscut în special în primul set, iar jocul său a fost scurtcircuitat de numeroasele greșeli neforțate care au facilitat mult misiunea Amandei Anisimova.

Cifrele din prima secvență a partidei au fost de departe în favoarea jucătoarei din Statele Unite. Anisimova a avut 11 lovituri direct câștigătoare și doar 6 greșeli neforțate, în timp ce raportul a stat total invers în cazul Simonei Halep: 10 erori neforțate și doar 6 lovituri câștigătoare.

La fileu, americanca a fost imperială, având un procentaj de 100% (4 din 4 mingi câștigate).

În plus, cifrele Simonei au arătat horror și la retur: Simona și-a creat o singură șansă de break, pe care a ratat-o. Anisimova a câștigat de două ori pe serviciul româncei.

30-19a fost raportul punctelor din primul set, statistica înclinând în favoarea americancei