SPORTURI  »  TENIS  »  WTA SHENZHEN

VIDEO Simona Halep, victorie facilă în primul tur la Shenzhen » Își cunoaște următoarea adversară + Prima reacție a româncei

Articol de GSP - Publicat luni, 01 ianuarie 2018 08:01

Simona Halep a câștigat fără emoții meciul disputat în primul tur al turneului WTA de la Shenzhen, împotriva americancei Nicole Gibbs (110 WTA), scor 6-4, 6-1.

În setul inaugural, Simona Halep a făcut prima break-ul la 1-1, iar apoi a servit cu siguranță pentru a-și consolida avantajul și a ajunge la 3-1. Totuși, Gibbs nu a cedat și a recuperat deficitul, înainte ca liderul mondial să mai lovească o dată pe serviciul adversarei și să câștige primul act după 38 de minute.

Setul secund a fost unul fără istoric: Simona Halep nu a mai slăbit ritmul și a cedat un singur game înainte să bifeze prima victorie în calitate de lider mondial, la capătul unui meci care a durat puțin peste o oră.

Shenzhen Day 2 | Halep vs. Gibbs | Halep Match Point

World No. 1 Simona Halep knocks off Nicole Gibbs 6-4, 6-1. She moves to the second round Shenzhen Open.

Posted by WTA on Sunday, 31 December 2017

În turul al doilea al turneului chinez, Simona va juca împotriva chinezoaicei Ying-Ying Duan (91 WTA), care în primul meci de pe tabloul principal a trecut în două seturi de rusoaica Evgeniya Rodina (111 WTA).

Halep și Duan s-au mai întâlnit o singură dată până acum, în 2017 la Eastbourne, când românca s-a impus în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2. Duelul din turul secund de la Shenzhen va avea loc pe 3 ianuarie, urmând ca ora să fie anunțată ulterior.

"Mulțumesc foarte mult pentru că ați venit, sunt foarte fericită că am putut câștiga, a fost prima victorie ca numărul unu mondial. Mă simt foarte bine la Shenzhen, mă bucur de timpul petrecut aici. Aștept să veniți aici și la urmatoarele meciuri și sper să fiți alături de mine până la final" Simona Halep, mulțumind publicului, la finalul meciului cu Gibbs

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”