SPORTURI  »  TENIS  »  MIAMI

VIDEO Trei din trei » Roger Federer îl învinge pe Nadal și devine campion la Miami

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 aprilie 2017 19:46

Roger Federer a câștigat turneul de la Miami, după ce s-a impus în fața lui Rafael Nadal, scor 6-3; 6-4.

Federer a avut nervii mai tari în primul set, impunându-se cu 6-3, în 49 de minute, după ce a salvat în prealabil 4 mingi de break.

Cu un procentaj de 88 % al punctelor câștigate pe primul serviciu, elvețianul a câștigat fără probleme setul 2,  în 46 de minute, scor 6-4.

A fost a treia înfruntare directă din 2017. Cei doi s-au mai duelat în finala Australian Open, unde Federer s-a impus 6-4; 3-6; 6-1; 3-6; 6-3 și în optimile de finală de la Indian Wells, unde elvețianul a triumfat 6-2; 6-3.

Prima lor întâlnire a fost în 2004, tot la Miami, când tânărul Nadal, în vârstă de doar 17 ani, îl învingea în 2 seturi pe Federer. Au urmat de atunci încă 35 de episoade ale rivalității, scorul general fiind de 23-13 în favoarea spaniolului.

Partida este transmisă în direct pe Dolce Sport 2, Digi Sport2 și liveSCORE pe GSP.ro.