SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2018

WIMBLEDON 2018 // FOTO Mihaela Buzărnescu merge mai departe! Gabriela Ruse, eliminare DRAMATICĂ după ce a irosit 6 mingi de meci

Mihaela Buzărnescu FOTO: Reuters +5   FOTO
Mihaela Buzărnescu FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 02 iulie 2018 23:17

Sorana Cîrstea, Alexandra Dulgheru, și Mihaela Buzărnescu s-au calificat în turul secund la Wimbledon. Irina Begu și Gabriela Ruse au fost eliminate.

Mihaela Buzărnescu - Aryna Sabalenka 6-7(3), 6-1, 6-4

Primul set al înfruntării a fost unul dominat de serviciile celor două jucătoare. O singură șansă de break a apărut în cele 12 game-uri, la scorul de 5-5, salvată de bielorusă. Sabalenka a fost mai exact în tie-break și a preluat conducerea pe tabelă.

Mihaela a profitat de ezitările adversare din setul secund, a urcat mult mai des la fileu, reușind 9 lovituri câștigătoare, față de una singură a Arynei, și a împins partida în decisiv.

Decisivul părea să fie la discreția Mihaelei, care a pierdut însă 3 game-uri consecutive și a dus meciul la limita a două ore de joc. 

S-a încheiat 6-7, 6-1, 6-4, și Mihaela va juca împotriva britanicei de 19 ani care a eliminat-o pe Irina Begu, Katie Swan.

Gabriela Ruse - Agnieszka Radwanska 3-6, 6-4, 5-7

Gabriela Ruse (20 de ani, 195 WTA) a pierdut în primul tur de la Wimbledon fața Agnieskăi Radwanska, scor 3-6, 6-4, 5-7. 

Gabriela a avut nevoie de 3 tururi de calificări pentru a ajunge pe marea scenă londoneză. Sorții i-au adus o adversară cu nume, Radwanska, finalistă la Wimbledon în 2012. Începutul a fost unul dezastruos. Jucătoarea din Polonia a câștigat 5 game-uri consecutive și a închis primul set în doar 39 de minute, scor 6-3.

Odată îndepărtate emoțiile debutului, românca a trecut la control. A fost jucătoarea care a dictat ritmul, a fost mai agresivă și a dus partida în decisiv. 

Setul 3 a fost unul dramatic. Ruse a ratat nu mai puțin de 6 mingi de meci, la scorul de 6-5, pe serviciul adversarei. Loviturile ratate la limită, două dintre ele direct din retur, au lovit decisiv în moralul româncei. 

A pierdut următoarele două game-uri și a terminat cea mai frumoasă săptămână din carieră în lacrimi.

Radwanska o va înfrunta în turul următor pe cehoaica Lucie Safarova (31 de ani, 27 WTA).

Irina Begu - Katie Swan 2-6, 2-6

Irina Begu, a 3-a jucătoare a României în clasamentul WTA, nu a avut nicio șansă în fața britanicei Katie Swan (19 ani, 204 WTA). 

Favorita gazdelor a fost în control de la un capăt la celălalt. Ajutată de un procentaj excelent al punctelor câștigate pe primul serviciu, 92 la sută, Swan a triumfat în mai doar 57 de minute de joc.

8
lovituri câștigătoarea a avut Swan, față de doar 2 ale Irinei Begu

În turul următor ar putea da peste o altă româncă, Mihaela Buzărnescu, dacă aceasta va trece în această seară de Aryna Sabalenka. 

Sorana Cîrstea - Magdalena Rybarikova 7-5, 6-3

Sorana Cîrstea, locul 51 WTA, s-a calificat în turul II al turneului de la Wimbledon, trecând de Magdalena Rybarikova, locul 19 WTA, scor 7-5, 6-3, după un meci de o oră și 30 de minute. În turul doi, Sorana Cîrstea va juca împotriva rusoaicei Evgeniya Rodina locul 120 WTA.

Deși pornea cu a doua șană, Sorana a jucat perfect în primul meci de la Wimbledon și a dominat-o pe slovacă. Primul set a început mai bine pentru Rybarikova, care a condus cu 5-3. Sorana a revenit și a câștigat patru game-uri la rând, adjudecându-și setul.

În partea a doua, Sorana a avut 2-0, dar Rybarikova a revenit. La 4-3 pentru Cîrstea, românca a mai făcut un break și a servit cu succes pentru câștigarea meciului.

  Alexandra Dulgheru - Kristyna Pliskova 6-4, 1-6, 6-2

Venită din calificări, Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, s-a calificat în turul II al turneului de la Wimbledon. Românca a trecut de cehoaica Kristyna Pliskova, scor 6-4, 1-6, 6-, după un meci de o oră și 44 de minute. În turul doi, Dulgheru va juca împotriva învingătoarei meciului Johanna Larsson - Venus Williams.

În primul set, Dulgheru a făcut două break-uri în primele două game-uri în care Pliskova a servit și s-a menținut în avans, grație unui joc sigur, fără greșeli. În setul al doilea, Pliskova a dominat clar. A servit foarte puternic și a cedat doar un game. Cehoaica a făcut două break-uri și a trimis meciul în decisiv.

Setul trei a început bine pentru Dulgheru. Românca a făcut rapid un break, la 2-1, și s-a menținut în avans până la final. La 5-2, Alexandra a mai făcut un break. Românca s-a deplasat excelent pe teren, nu a făcut multe greșeli și s-a calificat în turul doi.

Citește și:
Cătălin Cîrjan e un „câine” fericit » Imagini de la cununia civilă: Evelyn i-a spus DA!
Stiri extrasport
Cătălin Cîrjan e un „câine” fericit » Imagini de la cununia civilă: Evelyn i-a spus DA!
Ioan Varga spune că îi dă afară de la CFR Cluj: „Inclusiv pantaloni, antrenori și câțiva dintre jucători”
Conference League
Ioan Varga spune că îi dă afară de la CFR Cluj: „Inclusiv pantaloni, antrenori și câțiva dintre jucători”
Florin Prunea, dizgrațios pe stadion, ca delegat UEFA: „Vă arăt ceva frumos. E ce trebuie, fratello?” » Între timp, imaginile au dispărut
Conference League
Florin Prunea, dizgrațios pe stadion, ca delegat UEFA: „Vă arăt ceva frumos. E ce trebuie, fratello?” » Între timp, imaginile au dispărut
„Călcâiul lui Ahile” la campioana Craiova! Plătește pentru o problemă inexistentă sezonul trecut
Superliga
„Călcâiul lui Ahile” la campioana Craiova! Plătește pentru o problemă inexistentă sezonul trecut
FOTO Vodafone și Orange au început în România testele pentru conectivitatea prin satelit direct pe smartphone
Profit.ro
FOTO Vodafone și Orange au început în România testele pentru conectivitatea prin satelit direct pe smartphone
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

La nici 100 km de Dunăre, meciul european al lui Vlad Dragomir a fost oprit din cauza ploilor » Imagini rare pe un stadion

Dinamo își schimbă din nou sigla!


Comentarii (65)
2581345798558410
Preoteasa Alexandru  •  03 Iulie 2018, 08:07

Ruse a ratat nu mai puțin de 6 mingi de meci, la scorul de 6-5, pe serviciul adversarei. Cred ca va uitati la Belgia-Japonia ca altfel nu imi explic.

1065808933555529
Andrei Preda  •  03 Iulie 2018, 00:24
Postat de merace pe 02 Iulie 2018, 23:21

De ce ai nevoie sa compari pe cineva cu Halep?! Nu iti ajunge ca fiecare este cine este?! Tu te compari cu Halep vreodata?!

Unde vezi tu comparatia bre buzarnace ? Oricum se pare ca te deranjaza ca simona e nambar uan ! Si pe bune doar !

1065808933555529
Andrei Preda  •  03 Iulie 2018, 00:19

Pe langa carstea si buzarnescu pana si radwansca sau wiliams joaca bambilici . Si ma intreb cum au jucat atat de prost cand pierdeau la prost clasate cel putin carstea am vazut o de n ori asa iar azi il rupea si pe seppi . La fel si sabalenca desi a pierdut ...

Vezi toate comentariile (65)
Comentează