Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WIMBLEDON

WIMBLEDON 2018. Încă un pas spre titlul #9 » Roger Federer s-a calificat în sferturi la Wimbledon fără set pierdut

Luni, 09 Iulie

Roger Federer (36 de ani, 2 ATP), favorit principal la Wimbledon, s-a calificat în această după-amiază în sferturile turneului de Mare Șlem de la Wimbledon. Elvețianul l-a învins în trei seturi pe francezul Adrian Mannarino (30 de ani, 26 ATP), scor 6-0, 7-5, 6-4, după o oră și 47 de minute de joc.

Federer a jucat impresionant în primul set și nu i-a lăsat nici măcar un game francezului, impunându-se cu 6-0 după doar 17 minute!

Manșa secundă a fost mult mai echilibrată: cei doi jucători au mers cap la cap până la 5-5, dar Federer a forțat în prelungirile setului, pe care și l-a adjudecat cu 7-5.

Elvețianul a traversat un singur moment dificil pe toată durata meciului, în setul 3. Condus cu 3-4, Federer s-a văzut nevoit să salveze trei mingi de break pe propriul serviciu. "Maestro" a anihilat cu stil șansele lui Mannarino, a egalat la 4 și nu a mai pierdut niciun game până la final.

În sferturi, Roger Federer îl va întâlni pe învingătorul partidei Gael Monfils - Kevin Anderson.

Vezi și: FOTO Așa arată sacrificiul » Cât de afectate sunt mâinile Simonei Halep și ale altor jucători de la Wimbledon

8 trofee
a câștigat Federer la Wimbledon, record absolut

33 de seturi consecutive
are acum Federer la Wimbledon. Elvețianul a câștigat titlul anul trecut fără să piardă set, performanță la care se adaugă cele 4 victorii în minimum de seturi de la ediția din acest an