SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

WIMBLEDON 2018. FOTO Mihaela Buzărnescu, victorie categorică în turul II la Wimbledon » Sorana Cîrstea a pierdut în setul decisiv

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 iulie 2018 15:23

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul III la Wimbledon, în timp Sorana Cîrstea a fost eliminată după un meci de trei seturi.

Mihaela Buzărnescu - Katie Swan 6-0, 6-3

Mihaela Buzărnescu, locul 28 WTA, s-a calificat în turul III la Wimbledon după ce a trecut fără emoții de birtanica Katie Swan, locul 204 WTA, scor 6-0, 6-3. Buzărnescu va juca împotriva cehoaicei Karolina Pliskova, locul 8 WTA.

În primul set, Buzărnescu a dominat fără nicio problemă. Jucătoarea noastră nu a cedat niciun game și controlat schimburile autoritar. Mihaela a lovit foarte lung și a variat des loviturile, punând-o în dificultate pe tânăra adversară.

În startului setului secund, Swan a făcut un break în primul game, dar Buzărnescu a revenit rapid și a condus cu 4-1. Swan a mai câștigat două game-uri, dar Mihaela a fost mai bună pe finalul setului și a câștigat meciul, calificându-se în runda următoare.

Sorana Cîrstea -   Evgeniya Rodina 6-1, 3-6, 3-6

Sorana Cîrstea, locul 51 WTA, a pierdut surprinzător cu rusoaica Evgeniya Rodina, locul 120 WTA, scor 6-1, 3-6, 6-3.

Primul set a fost dominat autoritar de Sorana Cîrstea. Experiența și valoarea româncei și-au spus cuvântul, iar jucătoarea noastră a controlat majoritatea schimburilor. Sorana a condus cu 2-0, dar Rodina a făcut un break și s-a apropiat, câștigând următoarele patru game-uri. Cîrstea a servit excelent în acest set, a jucat variat, dar nu a putut menține ritmul.

În setul doi, nivelul jocului rusoacei Evgeniya Rodina a crescut. Setul a fost mai echilibrat, cele două jucătoare mergând cap la cap până la 3-3, scor la care Cîrstea a ratat o minge de break. La 4-3, Rodina, care a servit mult mai precis decât în prima parte, a forțat și a făcut break-ul. Ulterior, rusoaica și-a câștigat serviciul și a trimis meciul în decisiv.

Setul trei a început dezastrous pentru Sorana. Rodina a făcut două break-uri și a condus cu 3-0. Cîrstea a revenit, a câștigat două gam-uri, dar la 2-3 a ratat două șanse de break. După aceea, rusoaica a preluat controlul și a condus cu 5-2. Sorana a redus din diferență, dar la 3-5 Rodina a făcut break-ul care i-a adus victoria.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni