Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WIMBLEDON

WIMBLEDON 2018. Surpriză URIAȘĂ: Roger Federer, eliminat în sferturi la Wimbledon! Înfrângere incredibilă după ce a condus cu 2-0 la seturi și a avut minge de meci

Miercuri, 11 Iulie

Roger Federer (36 de ani, 2 ATP), de 8 ori campion la Wimbledon, a fost eliminat astăzi în sferturile turneului londonez de sud-africanul Kevin Anderson (32 de ani, 8 ATP), la capătul unei bătălii epice de peste 4 ore.

Anderson s-a impus în 5 seturi,  scor 2-6, 6-7 (5), 7-5, 6-3, 13-11, și obține indiscutabil cea mai importantă victorie a carierei. Sud-africanul se va duela în semifinale cu învingătorul partidei Milos Raonic - John Isner.

Federer a jucat foarte solid în primele două seturi, pe care și le-a adjudecat relativ lejer, 6-2, 7-6. Elvețianul s-a aflat în control și în setul trei, ba chiar a ratat o minge de meci pe serviciul lui Anderson. Federer și-a pierdut apoi serviciul, iar Anderson a închis setul.

Jocul elvețianului a început să se dezintegreze în următoarele două seturi. A servit la parametri neobișnuit de slabi, a lovit foarte scurt și i-a permis adversarului să dicteze ritmul punctelor. Anderson și-a adjudecat și setul 4, scor 6-4, și a trimis confruntarea în decisiv.

Ultimul set al meciului a fost dramatic și s-a întins pe durata a oră și 30 de minute. Cei doi jucători au mers cap la cap până la 11-11, moment în care Anderson a realizat break-ul. Sud-africanul a confirmat apoi cu un game de serviciu câștigat relativ ușor și a închis partida în mare stil, în aplauzele miilor de spectatori prezenți pe Terenul 1.

Este pentru a doua oară în carieră când Federer pierde un meci la Wimbledon după ce a condus cu 2-0 la seturi. A pățit la fel în 2011, când a fost întors de francezul Jo-Wilfried Tsonga.

Kevin Anderson are 32 de ani și ocupă în prezent locul 8 în clasamentul ATP. A câștigat 4 titluri de-a lungul carierei, iar cel mai bun rezultat de până acum a fost finala de la US Open 2017, pierdută însă în fața lui Rafael Nadal.