Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WIMBLEDON

WIMBLEDON 2018. VIDEO + FOTO Rafa Nadal și Novak Djkovic, victorii fără emoții la Wimbledon » Când se pot întâlni cei doi campioni

Joi, 05 Iulie

Spaniolul Rafael Nadal, locul 1 ATP, și sârbul Novak Djokovic, locul 21 ATP, s-au calificat în turul III la Wimbledon, după două victorii categorice. Cei doi campioni se pot duela în semifinale.

Rafael Nadal s-a impus în trei seturi contra lui Mikhail Kukushin, din Kazahstan, locul 77 ATP, scor 6-4, 6-3, 6-4, după 2 ore și 26 de minute.

Nadal a controlat autoritar meciul, în special în primele două seturi. Ibericul a servit bine, a fost agresiv și a urcat excelent la fileu. Setul trei a fost cel mai complicat pentru spaniol, care a fost condus cu 3-1, dar a revenit și a făcut două break-uri, asigurându-și calificarea.

Novak Djokovic, câștigător la Wimbledon în 2011, 2014 și 2015, s-a impus după o oră și 33 de minute în meciul cu argentinianul Horacio Zeballos, locul locul 126 ATP, scor 6-1, 6-2, 6-3. Sârbul, care își continuă revenirea după mai multe probleme medicale, a reușit câte două break-uri în fiecare set și nu i-a dat nicio șansă adversarului său.

În runda următoare, Novak Djokovic se va duela cu învingătorul meciului Kyle Edmun - Bradley Klahn.