SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

WTA DOHA // UPDATE Simona Halep și-a aflat adversara din turul secund de la Doha! A învins-o de fiecare dată + când se joacă meciul

Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat marti, 12 februarie 2019 14:46

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) și-a aflat în această după-amiază adversara din turul secund al turneului de la Doha. Jucătoarea noastră se va duela miercuri cu ucraineanca Lesia Tsurenko (29 de ani, 24 WTA).

Tsurenko trebuia s-o înfrunte inițial pe Caroline Garcia (19 WTA), însă franțuzoaica s-a retras înainte de meci din cauza unor probleme fizice.

Astfel, Tsurenko a jucat până la urmă cu iberica Lara Aruabarrena (94 WTA), jucătoare care a avansat pe tabloul principal în calitate de lucky-loser. Ucraineanca s-a impus fără probleme, scor 6-3, 6-0, după o oră și 9 minute de joc.

Va fi cea de-a șasea confruntare dintre Halep și Lesia Tsurenko, adversară în fața căreia Simona a câștigat fiecare meci direct. Ultima oară, cele două au jucat în sferturile de la Cincinnati de anul trecut, românca impunându-se cu 6-4, 6-1.

Partida va avea loc miercuri, la o oră ce va fi anunțată ulterior.

Simona Halep este favorită principală la Doha, profitând de absențele primelor două jucătoare ale lumii, Naomi Osaka și Petra Kvitova. Pe tablou se află însă nume grele precum Karolina Pliskova (5 WTA), Angelique Kerber (6 WTA), Elina Svitolina (7 WTA) sau Caroline Wozniacki (10 WTA).

Vezi și: Gest uriaș făcut de Simona Halep! Ce a dorit să se întâmple cu premiile de la Fed Cup + Cum se contrazic oficialii FRT