SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

WTA FINALS SHENZEN // VIDEO Naomi Osaka, victorie grea cu Petra Kvitova! Ashleigh Barty a trecut de Belinda Bencic! Clasamentul Grupei Roșii

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 octombrie 2019 09:24

Turneul Campioanelor a început astăzi, cu meciurile din Grupa Roșie. Competiția este găzduită în premieră la Shenzen, unde se va organiza până în anul 2028.

FINAL » Ashleigh Barty - Belinda Bencic 5-7, 6-1, 6-2

• Belinda Bencic a cerut o pauză medicală înainte de începerea setului decisiv și este bandajată la picior.

Cea de-a doua partidă a zilei s-a disputat între australianca Ashleigh Barty (1 WTA, 23 de ani) și elvețianca Belinda Bencic (7 WTA, 22 de ani).  Liderul mondial s-a impus în setul decisiv. Scorul a fost 5-7, 6-1, 6-2, după aproximativ două ore de joc.

FINAL » Naomi Osaka - Petra Kvitova 7-6 (1), 4-6, 6-4

Japoneza Naomi Osaka (3 WTA, 22 de ani) și cehoaica Petra Kvitova (6 WTA, 29 de ani) au deschis „balul”, cu un meci ce a durat două ore și 40 de minute. Nipona s-a impus cu scorul de 7-6(1), 4-6, 6-4, după un meci destul de echilibrat.

Simona Halep joacă luni

Meciurile din Grupa Mov se vor juca luni, de la ora 13:30, primul fiind cel dintre Karolina Pliskova (2 WTA, 27 de ani) și Elina Svitolina (8 WTA, 25 de ani). Cel mai așteptat meci va fi însă cel dintre Simona Halep (5 WTA, 28 de ani) și Bianca Andreescu (4 WTA, 19 ani) ce va începe nu mai devreme de ora 15:30.

VEZI ȘI:

TURNEUL CAMPIOANELOR WTA 2019 // Fetele au dat lovitura: premii mult mai mari decât la Turneul Campionilor! Simona Halep poate lua dublu față de Rafa Nadal sau Novak Djokovic