SPORTURI  »  TENIS  »  WTA HAMBURG

VIDEO Gabriela Ruse face turneul carierei! S-a calificat în careul de ași la Hamburg, după ce a învins-o pe fosta semifinalistă de la Australian Open

Gabi Ruse e în semifinale la Hamburg / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 iulie 2021 15:40 / Actualizat vineri, 09 iulie 2021 17:50

Gabriela Ruse (198 WTA) a izbutit o performanță remarcabilă la turneul WTA de la Hamburg. Românca s-a calificat în semifinale, după o victorie de excepție cu Daniele Rose Collins (27 de ani, 48 WTA), scor 6-4, 1-6, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 27 de minute.

• În semifinale, Gabi Ruse va juca sâmbătă împotriva învingătoarei din partida Dayana Yastremska (38 WTA) - Sara Errani (105 WTA).

Gabriela Ruse a luat cu ea forma bună etalată pe iarbă - titlu alături de Monica Niculescu la Nottingham, la jumătatea lui iunie - și pe zgură. Jucătoarea în vârstă de 23 de ani face cel mai solid turneu din ultima perioadă și e în semifinale la Hamburg, competiție unde a fost nevoită să joace calificări pentru a ajunge pe tabloul principal.

Astăzi, la cel mai important test din turneu, Gabriela Ruse s-a ridicat la înălțimea ocaziei și a făcut un meci impresionant în fața americancei Danielle Rose Collins, cea care în 2019 ajungea până în semifinalele Australian Open.

Gabriela Ruse face turneul carierei: e în semifinale la Hamburg

Gabi Ruse a început excelent meciul, reușind break-ul încă din game-ul inaugural. Reprezentanta României și-a menținut serviciul până la finalul setului, adjudecat la patru, în 46 de minute. Favorită patru a competiției, Collins a avut o tresărire de orgoliu în setul secund, pe care l-a câștigat autoritar, în doar 33 de minute, scor 6-1.

Decisivul a fost de un dramatism aparte. Ambele jucătoare au avut șansele lor, însă soarta accederii în semifinale s-a decis în prelungiri. Românca a ratat cinci mingi de set la 5-4, dar s-a regrupat și s-a impus cu 7-5, surclasându-și adversara în ultimul segment al partidei.

Statisticile meciului, via sofascore.ro

Gabriela Ruse la Hamburg

• Sferturi: Gabriela Ruse - Danielle Rose Collins (48 WTA) 6-4, 1-6, 7-5
  • Optimi: Gabriela Ruse - Anna Zaja (372 WTA) 6-2, 6-2
  • Tur I: Gabriela Ruse: Jil Belen Teichmann (55 WTA) 7-5, 7-6 (1)
  • Calificări: Gabriela Ruse - Isabella Shinikova (222 WTA) 6-3, 6-3
  • Calificări: Gabriela Ruse - En Shuo Liang (265 WTA) 6-2, 6-1

159a fost cea mai bună poziție ocupată de Gabriela Ruse în clasamentul WTA, atinsă în august 2019

VIDEO+FOTO Știm jucătoarele care se vor lupta pentru trofeul de la Wimbledon » Au mai disputat câte o finală de Grand Slam