SPORTURI  »  TENIS  »  WTA LEXINGTON

WTA Lexington. VIDEO Serena Williams a revenit senzațional în duelul cu Pera! Urmează o înfruntare demnă de o finală de Grand Slam

Serena Williams (38 de ani, 9 WTA) a învins-o pe conaționala Bernarda Pera (25 de ani, 60 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-1, și s-a calificat în turul secund al turneului WTA de la Lexington, SUA.

Articol de GSP - Publicat marti, 11 august 2020 20:27 / Actualizat marti, 11 august 2020 20:59

Fiecare meci al Serenei Williams are o poveste aparte. După o pauză de 6 luni, americanca a fost nevoită să muncească serios pentru a răsturna soarta înfruntării cu Pera. Americanca în vârstă de 25 de ani a riscat pe serviciu în primul set, terminând cu un procentaj de 91% al punctelor câștigate cu prima minge, și a fructificat singura șansă de break avută.

Nervi de oțel pentru Serena

Pera a fost la un pas de victorie. În actul secund, la scorul de 4-4, a avut 3 mingi consecutive de break. Le-a ratat, iar din acel moment nu i-a mai ieșit nimic. Serena a revenit la jocul obișnuit, nu a mai comis erori neforțate și a obținut calificarea în turul secund, la finalul a peste două ore și un sfert de joc.

Venus sau Azarenka în turul secund

Turneul de la Lexington e plin de staruri, iar Serena Williams, principala favorită a competiției, are de suferit din această cauză. Va juca în turul secund cu învingătoarea partidei dintre Venus Williams (67 WTA) și bielorusa Victoria Azarenka (58 WTA).

VIDEO. Simona Halep, victorie în primul tur de la Praga

Simona Halep are cale liberă spre finala de la Praga! Ce s-a întâmplat pe jumătatea ei de tablou

Simona Halep va înfrunta o cvadruplă câștigătoare de Grand Slam în turul secund de la WTA Praga! Cine e Barbora Krejcikova