SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

WTA MADRID. Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de la Madrid! O conduce autoritar în raportul meciurilor directe

Karolina Pliskova e condusă de Simona Halep cu 2-6 în raportul meciurilor directe // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 mai 2018 16:53

Simona Halep și-a aflat în urmă cu puțin timp adversara din sferturile de finală ale turneului Premier Mandatory de la Madrid.

După ce azi a învins-o categoric pe Kristyna Pliskova, Halep va evolua împotriva gemenei acesteia, mult mai cunoscuta Karolina Pliskova (6 WTA), care a trecut
în această după-amiază fără emoții de americanca Sloane Stephens.

Pliskova nu i-a dat nicio șansă deținătoarei titlurilor de la US Open și Miami, pe care a învins-o în două seturi categorice, 6-2, 6-3, după o oră și 5 minute de joc.

Simona Halep conduce autoritar raportul meciurilor directe cu Karolina Pliskova, 6-1. Ultima confruntare dintre cele două a avut loc în acest an, în sferturile de la Australian Open, când românca s-a impus categoric, 6-3, 6-2.

Pe zgură, cele două s-au întâlnit o singură dată, în semifinalele de la Roland Garros de anul trecut. Simona a câștigat atunci în trei seturi, 6-4, 3-6, 6-3.