SPORTURI  »  TENIS  »  WTA STUTTGART

WTA STUTTGART // VIDEO + FOTO Karolina Pliskova a dat lovitura la turneul în care Simona Halep pornea ca mare favorită!

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 aprilie 2018 17:03

Karolina Pliskova (26 de ani, 6 WTA) a câștigat finala turneului WTA de la Sttutgart, scor 7-6, 6-4, în fața revelației sezonului de zgură, CoCo Vandeweghe (26 de ani, 16 WTA).

Finala de la Stuttgart a fost un meci atipic pe zgură. Primul set a fost decis în tie-break, la 2, după ce CoCo și Karolina au pierdut câte o singură dată serviciul, fără a mai acorda ulterior șanse de break adversarei.

Americanca Vandeweghe nu a mai repetat prestațiile entuziasmante din meciurile cu Halep, Stephens sau Siegemund și a cedat și setul secund. Serviciul cehoaicei Pliskova a funcționat la cote înalte și a închis setul după 58 de minute, 6-4.

11ași a servit Karolina Pliskova în finala de la Stuttgart

Karolina Pliskova a obținut primul titlu din 2018, în timp ce CoCo Vandeweghe a obținut cea mai bună performanță din carieră pe zgură și va urca 3 poziții în clasamentul WTA, până pe 13.

În plus, Pliskova a intrat și în posesia unui bolid Porsche 718 Boxster GTS, acordat de sponsor câștigătoarei de la Stuttgart.

107.036 $a obținut Pliskova pentru titlul de la Stuttgart, în timp ce finalista s-a mulțumit cu 57.157 $

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”