SPORTURI  »  VOLEI  »  CUPA CEV

N-am avut nicio șansă: Alba Blaj, zdrobită de Savino Del Bene Scandicci în returul finalei din Cupa CEV

CS Volei Alba Blaj a pierdut și returul finalei cu Savino Del Bene Scandicci din Cupa CEV, 0-3 la Florența. În tur, italiencele s-au impus cu 3-1 la Tg. Mureș.

Articol de - Publicat miercuri, 12 aprilie 2023 22:51 / Actualizat miercuri, 12 aprilie 2023 22:53

A patra finală europeană pentru Alba Blaj și a doua în Cupa CEV, aceeași soartă pentru echipa ardeleană: trofeele încă nu și-au găsit loc în vitrina clubului.

Imagini fabuloase cu Mihai Stoica dezvăluite în direct, la aniversarea a 58 de ani: „Frate, incredibil! Ați fost la mine în cameră?”
ANIVERSARE

CS Volei Alba Blaj a pierdut finala Cupei CEV în fața celor de la Savino Del Bene Scandicci

Jucătoarele antrenate de sârbul Stevan Ljubicic au încercat să arate în returul de la Florența că dețin valoare europeană și că au învățat din partida tur, disputat săptămâna trecută la Tg. Mureș și câștigat de Savino Del Bene Scandicci cu 3-1 (12, 19, -21, 18).

La fel ca în prima manșă, italiencele au demarat în forță meciul, distanțându-se până la 10-3 în cel mai scurt timp. Din nou campioanele olimpice, chinezoaica Zhu Ting și americanca Haleigh Washington, ca și uriașa Ekaterina Antropova au ieșit în evidență, dominând fileul pe atac.

De data aceasta, reacția team-ului român a fost mai promptă, Dimitrova impulsionând o revenire care a dus la un act mult mai strâns, 25-18 pentru gazde. Începuturile de set sunt însă o specialitate a echipei italiene care a încheiat sezonul regulat pe locul 2 în întrecerea internă.

Conduse cu 8-1 în actul secund, ardelencele au fost nevoite să vină iar din urmă. O cursă aproape infernală, care arde rezervele fizice și consumă din punct de vedere psihologic. Cea mai lungă serie a Albei a fost de trei puncte, gazdele au avut suflu pentru mult mai mult, chiar 7 la un moment dat și un sprint final sufocant pentru 25-12.

Ambii antrenori, Stevan Ljubicic, respectiv titratul italian Massimo Barbolini, câștigător a 4 Ligi ale ale Campionilor, 3 Cupe CEV și o Challenge Cup, chiar cu Scandicci, cucerită sezonul trecut, au declarat după primul meci că trofeul se decide în retur.

Oricare ar fi fost speranțele ardelencelor pentru o răsturnare, au fost însă destul de aspru anihilate în primele două seturi.

Al treilea a început mai bine, Alba a condus cu 1-0 și 2-1, după care Scandicci a accelerat din nou. Și a făcut-o biciuitor, decisiv. De la 9-5 la 16-5, imposibil de ajuns, 18-6, 19-7, contorul e dat peste cap.

Ardelencelor le-a lipsit atmosfera de acasă, creată de suporterii aprinși și gălăgioși, una remarcată și de jucătoarele de la Scandicci. S-au prăbușit pe final, 25-11 pentru italience, care câștigă încă o cupă europeană, mai strălucitoare. Alba Blaj își transferă speranțele pentru sezonul următor. Și acesta a fost sclipitor, dar e loc de mai mult și mai bine.