SPORTURI  »  VOLEI  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DE VOLEI

EUROPEANUL DE VOLEI // VIDEO România a înregistrat a doua înfrângere, 1-3 cu Croația

Articol de - Publicat miercuri, 28 august 2019 00:10

România a suferit a doua înfrângere în grupa C de la Budapesta, cu Croația, scor 1-3, dar continuă să spere la calificarea în ”optimi” la European.

Naționala feminină a României a înregistrat azi al doilea eșec în grupa C la Campionatul European. Croația a câștigat în fața "tricolorelor" cu 3-1 și și-a asigurat matematic calificarea în optimile de finală.

Româncele au pierdut primul set cu 21-25, dar au egalat imediat situația după 25-23 în actul doi. Croația a trecut din nou la conducere, cu un set trei jucat într-o singură direcție, 25-18. În setul 4 România a condus până pe final, a sperat că poate duce meciul în decisiv, dar pe final "tricolorele" au greșit și setul s-a dus tot în contul croatelor, 25-22.

Prin cele două victorii obținute la Ungaria (3-1) și Estonia (3-1), România rămâne în cărțile calificării. Totul se va decide însă joi, în ultima etapă, atunci când elevele italianului Pedulla vor întâlni Azerbaidjan (ora 16:30, direct Telekom).

Azerbaidjan, Ungaria și România sunt echipele care se bat pe cele două locuri calificante. Ungaria pare dezavantajată, mai având de jucat cu Croația și Olanda, în timp ce azerele au în program, în afara gazdelor, meciul facil cu Estonia. Se poate ajunge și la setaveraj, în caz de egalitate de puncte.

6. Estonia 4 0 4 2-12 0
* primele patru clasate se califică în "optimi"

Criteriile de departajare: 1. numărul de victorii, 2. numărul de puncte, 3. setaverajul, 4. punctaverajul, 5. meciurile directe

Mai sunt de jucat: Azerbaidjan-Estonia (miercuri, 16:30), Ungaria-Croația (miercuri, 19:00), România-Azerbaidjan (joi, 16:30), Olanda-Ungaria (joi, 19:00)