SPORTURI  »  VOLEI  »  TURNEUL PREOLIMPIC

În grafic

Articol de - Publicat miercuri, 16 ianuarie 2008 00:00

Alida Marcovici şi-a condus colegele către victorie / Foto: Alex Nicodim

România continuă cursa pentru JO, după ce a învins cu 3-2 Croaţia

"Naţionala" feminină a reuşit aseară, să cîştige prima întîlnire din grupa A în faţa Croaţiei cu 3-2. Debutul partidei le-a aparţinut adversarelor, care au reuşit primul punct al meciului şi s-au impus cu 25-21 în setul întîi. Doar de optsprezece minute au avut nevoie româncele pentru a stabili egalitatea, ele cîştigînd cu 25-14. În sala de la Halle (Ger) situaţia avea să se răstoarne din nou, după ce croatele au mai luat un set. În episodul al patrulea al întîlnirii, Carmen Ţurlea a servit decisiv şi elevele lui Florin Grapă au împins partida în decisiv, unde scorul a fost favorabil româncelor 15-5.

România mai are de disputat în grupa A două meciuri, azi cu Serbia (ora 21:00) şi mîine cu Rusia. Pentru a merge mai departe, voleibalistele antrenate de Florin Grapă trebuie să ocupe una dintre primele două poziţii în grupă.

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”