SPORTURI  »  VOLEI  »  PREMIU

Onyejekwe, voleibalista anului 2018

Articol de - Publicat sambata, 22 decembrie 2018 19:27

Federaţia Română de Volei a făcut cunoscut clasamentul primilor 10 sportivi în sportul peste fileu. Pe primul loc a fost desemnată Nneka Onyejekwe, centrul "naţionalei" României şi al vicecampioanei Europei, Volei Alba Blaj.

Ea a fost aleasă în 2018 cel mai bun centru la Final Four-ul Ligii Campionilor care a avut loc la Bucureşti. În vârstă de 29 de ani, Nneka a ocupat anul trecut locul 2 în clasamentul FR Volei, după Laurenţiu Lică. Acum, cei doi voleibalişti au făcut rocada. Pe locul 3 în ierarhiei se află Ioana Baciu, cea care a câştigat sezonul trecut titlul naţional cu CSM Bucureşti.