SPORTURI  »  VOLEI  »  DIVIZIA A1

Steaua, victorie dramatică în 5 seturi în fața rivalei Rapid! Partidă explozivă cu o desfășurare nebună

Steaua s-a impus cu 3-2 (25-22, 25-27, 20-25, 25-17, 15-13) în fața Rapidului la volei masculin Foto: facebook/steauabucuresti

Articol de - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 20:31 / Actualizat duminica, 22 octombrie 2023 16:39

CSA Steaua București s-a impus în 5 seturi în fața rivalei Rapid în etapa #2 a Diviziei A1 la volei masculin, scor 3-2 (25-22, 25-27, 20-25, 25-17, 15-13).

Înaintea partidei, ambele echipe câștigaseră în minimum de seturi meciurile anterioare, Steaua 3-0 în deplasare la U Cluj, iar Rapidul cu același scor în confruntarea cui Unirea Dej. Astfel că ambele formații aveau moralul ridicat.

CSO Voluntari merge mai departe în Challenge Cup » Urmează o adversară tare din Elveția
CHALLENGE CUP

La derby-ul jucat în Sala „Mihai Viteazul", roș-albaștrii au fost cei care au început mai bine, au dominat primul set pe care și l-au adjudecat, scor 25-22.

Setul secund a fost pe „muchie de cuțit”. „Militarii” au condus cu 24-23 și au avut minge de set, dar au ratat și le-au permis rapidiștilor să revină și să se impună cu 27-25. Favoriți la casele de pariuri înainte de derby, giuleștenii au controlat autoritar și setul 3 pe care l-au câștigat cu 25-20.

Steaua a revenit de la 1-2 la seturi și a învins Rapidul

Revenirea Rapidului nu i-a demoralizat pe steliști, care au practicat din nou un joc solid, la fel ca în primul set, restabilind egalitatea la seturi după ce s-au impus cu 25-17 grație performanțelor excelente din atac ale lui Lukasz Wiese și Mircea Peța.

A urmat decisivul! Rapidul a început mai bine, a condus cu 5-2 și 8-6, dar nu a putut face față atacurilor incisive venite de la Wiese și Peta, iar „militarii” au reușit să se impună cu 15-13, câștigând dramatic partida.

Wiese (19 puncte) și Peța (21) au fost cei mai buni oameni ai Stelei,  anulând cele 25 de puncte reușite de iranianul Amir Ghafou de la giuleșteni.

Alba Blaj, victorie cu 3-1 în fața campioanei Cehiei » A încheiat neînvinsă prima grupă de calificare din Liga Campionilor și merge mai departe