SPORTURI  »  VOLEI  »  CHALLENGE CUP / TOMIS CONSTANŢA-MACCABI TEL AVIV 3-0

Tomis Constanţa a învins cu 3-0 campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv » Se văd semifinalele

Blocajul constănţenilor a funcţionat aseară ireproşabil Foto: Marian Muscalu (Telegraf Constanţa)

Articol de - Publicat joi, 23 februarie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 22 februarie 2012 22:27

CVM Tomis Constanţa a făcut, aseară, primul pas spre semifinalele Challenge Cup după ce a trecut cu 3-0 pe israelienii de la Maccabi Tel Aviv. A fost un meci mult mai greu decît o arată scorul, mai ales în seturile doi şi trei. Maccabi a avut iniţiativa în setul secund pînă la 22-21, dar torpilele kenyanului Phillippe Mayo au făcut diferenţa pe final şi Constanţa şi-a adjudecat setul la 23.

Emoţiile nu au dispărut. În setul 3, israelienii au avut 13-9 şi apoi 21-17. Nu a fost însă suficient să trimită meciul în setul patru. Serviciile-bombă ale lui Florin Voinea au adus Tomisului în cont şi setul al treilea. "Sîntem foarte fericiţi. E o victorie mare, dar mai e mult pînă la calificare. Returul se joacă în Israel, sper să cîştigăm şi acolo fără a avea nevoie de setul de aur", a declarat căpitanul Radu Began.

Argentinianul valoros
Jorge Cannestracci, tehnicianul de pe banca Tomisului, a revenit la Constanţa după o pauză de aproape cinci ani. A plecat după ce a cîştigat cu Constanţa titlul de campioană. "Am plecat cu o victorie, m-am întors cu o victorie", a declarat fericit Cannestracci, care vrea să ajungă cu Tomis în finala Challenge Cup. "Echipa s-a antrenat din greu în ultimul timp, le-am cerut jucătorilor mai multă agresivitate şi pînă la urmă a ieşit cum ne-am dorit. Va fi însă foarte greu la Tel Aviv, Maccabi întorcînd şi după alte meciuri pierdute în prima manşă.

Victorii pe linie
CVM Tomis Constanţa nu a cunoscut pînă acum înfrîngerea în actuala ediţie a Challenge Cup. Constănţenii au trecut prin victorii duble de MOK Brcko Jedinstvo (Bosnia), Explorări Ştiinţa Baia Mare şi Nea Salamina Famagusta (Cipru). Cel mai mare succes al Tomisului în Europa este calificarea în Final Four-ul Challenge Cup în 2009.

CEV CUP /  Tomis Constanţa-Dinamo Krasnodar 3-2 »Succes istoric
Campioana României, CSV 2004 Tomis Constanţa, a obţinut marţi seara o victorie surprinzătoare în meciul tur din faza Challenge Round a Cupei CEV, 3-2 în faţa rusoaicelor de la Dinamo Krasnodar, echipă care a avut în componenţă cinci jucătoare din lotul lărgit al Rusiei, campioană mondială en titre. Elevele lui Darko Zakoc păstrează astfel şanse de calificare în semifinale înaintea returului programat pe 1 martie, la Krasnodar, dar au nevoie de o victorie în Rusia sau să cîştige setul de aur. "Am muncit mult pentru acest succes, contra unei echipe foarte bune, care provine dintr-un campionat puternic", a spus Diana Neaga.  "Există această regulă stupidă a setului de aur, iar avantajul terenului propriu la meciul retur contează mult. Au o jucătoare foarte puternică şi valoroasă, Koşeleva, una dintre cele mai bune din lume. Dacă vom reuşi să o blocăm în meciul retur şi să ne apărăm bine, avem şanse reale la calificare", a adăugat antrenorul Darko Zakoc.

Ce scrie presa din Ungaria după eșecul drastic cu Elveția de la EURO: „Nici măcar Dumnezeu”
Euro 2024
Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat
Sărbătoare la Focșani, dar nu pentru CS Dinamo! Echipa Ministerului de Interne, un nou FAIL în goana după Liga 2! Cunoaștem ultima echipă promovată în liga secundă