SPORTURI  »  VOLEI  »  DIVIZIA A1

Totul se decide în meciul cinci » Alba Blaj și CSM Târgoviște sunt la egalitate în lupta pentru titlu

Voleibalistele de la Alba Blaj bucurându-se pentru un punct reușit // FOTO sportpictures.eu

Articol de - Publicat sambata, 30 aprilie 2016 00:00

CSV Alba Blaj și CSM Târgoviște sunt la egalitate în lupta pentru titlu, partida decisiva se va juca pe 5 mai.

Suspansul a fost imens ieri, în meciul al patrulea al finalei Diviziei A1. CSM Târgoviște juca pe teren propriu și mai avea nevoie de o victorie pentru a-și pune în vitrină titlul național. Scorul general era 2-1. Ultimul act se joacă după sistemul "cel mai bun din cinci".

Campioană en titre, Alba Blaj a început în forță și a dominat primul set pe care l-a și luat cu 25-17. Echipa lui Zoran Terzici a replicat printr-un set luat la 20. Apoi Alba a trecut din nou la conducere pentru ca Târgoviște să împingă meciul în decisiv.

Un set mai scurt, până la 15, unde fetele din Blaj au condus de la un capăt la altul și au prelungit finala Diviziei A, după ce s-au impus în deplasare cu 3-2 (17, -20, 17,-21, 12). Partida decisivă se va juca la Blaj, pe 5 mai, într-o luptă intensă.

CSV Alba Blaj-CSM Târgoviște 2-2

Meciul 1 CSV Alba Blaj-CSM Târgoviște 2-3
Meciul 2 CSV Alba Blaj-CSM Târgoviște 3-0
Meciul 3 CSM Târgoviște-CSV Alba Blaj 3-1
Meciul 4 CSM Târgoviște-CSV Alba Blaj 2-3