SPORTURI  »  VOLEI  »  CE VOLEI

VIDEO „Tricolorii” sunt optimiști înaintea debutului la Campionatul European de volei masculin

Articol de GSP - Publicat joi, 12 septembrie 2019 09:43

România debutează astăzi, de la 21:45, la Campionatul European de volei masculin. Gazdele pornesc clar cu prima șansă, dar românii vor să nu se facă de râs și să arate ce știu. 

  • Toate meciurile naționalei României vor fi transmise pe Telekom Sport.

PROGRAMUL „TRICOLORILOR”

  • Azi, 21:45 România-Franța
  • Mâine, 18:15 România-Bulgaria
  • 15 septembrie, 15:00 România-Italia
  • 16 septembrie, 18:15 România-Grecia
  • 18 septembrie, 15:00 România-Portugalia

Naționala de volei a României se întoarce la Campionatul European după o pauză de 24 de ani. "Tricolorii" au nimerit într-o grupă de foc cu Franța, Bulgaria, Italia, Grecia și Portugalia. Primele patru echipe se califică în "optimi", iar elevii lui Dănuț Pascu vor să prindă locul 4. Italia, Franța și Bulgaria sunt mari favorite.  

Românii au susținut aseară antrenamentul oficial în „Sud de France Arena”, sala de peste 10.000 de locuri din Montpellier, în care vor debuta azi, împotriva țării gazdă.  

„Este o mândrie să debutăm contra Franței, o echipă foarte bună. Sunte, foarte motivați să arătăm ce putem. Dacă stăm concentrați, de la adrenalină și motivație, putem să ne depășim și să jucăm mai bine. Putem să schimbăm imaginea voleiului românesc, să jucăm pentru România”, a declarat Adrian Aciobăniței, cel care evoluează în Germania, pentru VfB Friedrichshafen. 

„Orice adversar am fi avut era un meci greu pentru noi pentru că nu avem experiență la acest nivel. Totul pentru noi este nou. Sper să trecem repede peste emoții ca să facem un meci bun. Dacă prindem o zi bună, putem câștiga un set. Vom juca fiecare meci, ne cunoaștem șansele, dacă vom reuși să scoatem ceva din primele trei meciuri, va fi foarte bine”, a declarat și Andrei Spânu.  

Grupa României și locul în clasamentul mondial 

  • Franța locul 9
  • Bulgaria locul 14
  • Grecia locul 48
  • Italia locul 3
  • România locul 54
  • Portugalia locul 31
Citește și:
Daniel Pancu a anunțat primele plecări de la CFR: „Da, pleacă doi jucători! Sunt titulari amândoi” + Gazeta a aflat numele
Superliga
Daniel Pancu a anunțat primele plecări de la CFR: „Da, pleacă doi jucători! Sunt titulari amândoi” + Gazeta a aflat numele
Basarab Panduru, reacție acidă după ce Marius Baciu, fostul lui coleg de platou, a fost numit de Becali la FCSB: „Este exact ce vrea Gigi!”
Superliga
Basarab Panduru, reacție acidă după ce Marius Baciu, fostul lui coleg de platou, a fost numit de Becali la FCSB: „Este exact ce vrea Gigi!”
Adrian Mutu știe de ce a fost numit Marius Baciu la FCSB: „Gigi m-a ascultat pe mine!”
Superliga
Adrian Mutu știe de ce a fost numit Marius Baciu la FCSB: „Gigi m-a ascultat pe mine!”
Decizie-bombă: Southampton, descalificată din lupta la promovare, fiindcă și-a spionat adversara
Campionate
Decizie-bombă: Southampton, descalificată din lupta la promovare, fiindcă și-a spionat adversara
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Profit.ro
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează