INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA / DORTMUND - STUTTGART 3-0

Făcuţi praf

Articol de - Publicat duminica, 28 septembrie 2008 00:00

Cu Marica folosit după pauză, Stuttgart a fost zdrobită la Dortmund. Iar arbitrul a jucat şi el pentru Borussia

Degeaba a marcat Ciprian Marica două goluri în două partide consecutive. Ieri, atacantul a fost rezervă la Stuttgart. A intrat imediat după pauză, dar era deja 2-0 pentru Borussia Dortmund. S-a terminat 3-0, VfB fiind redusă la tăcere şi de arbitrul Felix Brych, cu un gol important făcut cadou galben-negrilor în prima repriză. :(

În minutul 20, după ce Hajnal deschisese scorul cu un şut splendid de la 25 de metri, Lehmann a ieşit pe o centrare, gata să respingă de deasupra lui Santana. Numai că portarul oaspeţilor a fost lovit cu cotul în gît de brazilian, :Xcare a trimis apoi mingea în plasă, cu capul. Brych a arătat clar centrul terenului, în ciuda protestelor jucătorilor lui Armin Veh. 2-0, lovitură nimicitoare pentru şvabi.

La reluare a apărut şi Marica, în locul lui Lanig, însă tot BVB a înscris. Frei, uitat fără marcaj în mijlocul careului, l-a executat pe Lehmann. 3-0. Iar "tricolorul", deşi s-a zbătut să iasă în evidenţă, n-a reuşit mai mult de un şut peste poartă şi cîteva pase bune.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga