FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - RAPID 2-0

Na-Nae!

Articol de - Publicat luni, 06 octombrie 2008 00:00

Numirea lui Nae Manea n-a revigorat cu nimic Rapidul, care în faţa trupei lui Cîrţu a înregistrat al şaptelea meci consecutiv fără victorie şi a aprins luminile de avarie


Urît tare la debutul lui Nae Manea. Frig, ploaie şi un Rapid în noroi, la propriu şi la figurat. Pe cît de disperată e situaţia giuleştenilor, pe atît de caraghios a început meciul. Cele două garnituri s-au urnit greu, ghetele s-au afundat bine în pămînt, umbrelele din tribune au început să zîmbească repede. Fenta cu balta, alunecarea-sprint pe spate şi luftul-pericol au fost procedee însuşite pe loc de fotbalişti. Crescuţi pe nisip fin, Cesinha şi Pitbull s-au trezit brusc într-o nouă aventură. Cît priveşte ocaziile, o singură dată mingea s-a lipit perfect de capul lui Piţurcă, dar atunci Andrade a respins (3). Arbitrul Berbecaru a simţit, probabil, că ritmul jocului nu avea să crească prea curînd şi s-a implicat: la mijlocul primei reprize l-a eliminat aiurea pe Boya.

Giuleştenii au strîns din dinţi. Abia în minutul 48 au tras primul şut pe poartă, "bomba" lui Bozovici scoţînd în evidenţă reflexul lui Stanca (48). Tot băieţii lui Cîrţu au continuat însă să fie mai aproape de gol. Obligat de o gafă a lui Fernandes, acelaşi Bozovici a făcut şi munca lui Andrade, deturnînd de pe linia porţii "latul" lui Florin Stîngă. Şi Maftei s-a apărat superficial trei minute mai tîrziu, iar Păcurar n-a mai avut milă. Rapidiştii erau la pămînt demult şi căpitanul gorjean şi-a desăvîrşit "doppietta" în prelungiri. La Rapid s-a investit masiv în speranţa că primăvara îi va aduce măcar un trofeu. Cum va trece însă toamna grea?

Numirea lui Nae Manea n-a revigorat cu nimic Rapidul, care în faţa trupei lui Cîrţu a înregistrat al şaptelea meci consecutiv fără victorie şi a aprins luminile de avarie

Urît tare la debutul lui Nae Manea. Frig, ploaie şi un Rapid în noroi, la propriu şi la figurat. Pe cît de disperată e situaţia giuleştenilor, pe atît de caraghios a început meciul. Cele două garnituri s-au urnit greu, ghetele s-au afundat bine în pămînt, umbrelele din tribune au început să zîmbească repede. Fenta cu balta, alunecarea-sprint pe spate şi luftul-pericol au fost procedee însuşite pe loc de fotbalişti. Crescuţi pe nisip fin, Cesinha şi Pitbull s-au trezit brusc într-o nouă aventură. Cît priveşte ocaziile, o singură dată mingea s-a lipit perfect de capul lui Piţurcă, dar atunci Andrade a respins (3). Arbitrul Berbecaru a simţit, probabil, că ritmul jocului nu avea să crească prea curînd şi s-a implicat: la mijlocul primei reprize l-a eliminat aiurea pe Boya.

Giuleştenii au strîns din dinţi. Abia în minutul 48 au tras primul şut pe poartă, "bomba" lui Bozovici scoţînd în evidenţă reflexul lui Stanca (48). Tot băieţii lui Cîrţu au continuat însă să fie mai aproape de gol. Obligat de o gafă a lui Fernandes, acelaşi Bozovici a făcut şi munca lui Andrade, deturnînd de pe linia porţii "latul" lui Florin Stîngă. Şi Maftei s-a apărat superficial trei minute mai tîrziu, iar Păcurar n-a mai avut milă. Rapidiştii erau la pămînt demult şi căpitanul gorjean şi-a desăvîrşit "doppietta" în prelungiri. La Rapid s-a investit masiv în speranţa că primăvara îi va aduce măcar un trofeu. Cum va trece însă toamna grea?

Citește și:
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Noutati auto
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Știm cum arată tabloul complet al 16-imilor de finală de la Campionatul Mondial » Am putea avea două „șocuri” în optimi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Știm cum arată tabloul complet al 16-imilor de finală de la Campionatul Mondial » Am putea avea două „șocuri” în optimi
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Profit.ro
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (15)
 •  06 Octombrie 2008, 14:49

E valabil si pentru Zota care dupa atata presiune pe arbitrii nu prea mai poate sa influenteze arbitri. Asa ca scoate-tii pe poarta din spate, dezinfectati birourile lor, ardeti-le fotoliile si aduceti tehnicieni adevarati care stiu sa faca performanta azi si nu ieri. Daca pe Peseiro il lasati in locul lor si aduceti pe Andone. Inca mai aveti sanse sa scoateti capul in Europa. Altfel veti aluneca incet dar sigur in jos iesind din Liga I. Atentie la probe Copos ca risti sa ajungi la Rahova.

 •  06 Octombrie 2008, 12:01

rusine så vå fie, nu aveti nimic in comun cu culorile alb-visinii. noi ståm si suferim pentru voi prin toate colturile lumii si voi vå bateti joc de noi, RUSINE.

 •  06 Octombrie 2008, 12:00

@un oltean. Se vede de la o posta ca esti din Tg. Jiu. Nu numai ca sunt oltean get beget din tata-n fiu, dar am si fost la meci (Pandurii-Rapid) si nici macar nu simpatizez cu Rapidul. Mentin ceea ce am spus:1.Pe un asemenea teren, niciun fotbalist si nicio echipa nu poate juca fotbal si pe un asemenea teren totul tine de intimplare si deobicei intimplarea, in asemenea situatii tine cu echipa mai putin tehnica.2.Arbitrul a facut praf meciul. Forza STIINTA.

Vezi toate comentariile (15)
Comentează