INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA / BLACKBURN - LIVERPOOL 1-3

Decizia s-a dat pe final

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 decembrie 2008 00:00

Liverpool şi-a păstrat prima poziţie în Premier League prin triumful de la Blackburn, 3-1. Deznodămîntul s-a scris în ultima parte a meciului. După ce s-au tot chinuit să ajungă în careul advers, "cormoranii" au marcat surprinzător cînd Xabi Alonso a finalizat pasa din dreapta trimisă de Kuyt (69). Avansul l-a mărit Benayoun, şut plasat din 8-9 metri. Emoţiile aduse de Santa Cruz au fost eliminate în minutul 5 de prelungiri de către Gerrard, la capătul unei faze confuze. Liverpool are tot un punct peste Chelsea, care a învins la Bolton. Verdictul s-a dat repede, semnat de Anelka (9), cu capul, şi Deco (21), execuţie din 8 metri.

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”