SPORTURI  »  HANDBAL  »  GRUPE

Cu cine va juca Oltchim?

Articol de - Publicat luni, 19 ianuarie 2009 00:00

Oltchim Rm. Vîlcea va afla marţi în ce grupă va pica mai departe în Liga Campionilor

Terminînd pe primul loc în grupa C a Ligii Campionilor, Oltchim se va afla marţi, la tragerea la sorţi de la Viena, în urna favoritelor alături de cîştigătoarele celorlalte serii: Gyor (Ung), Hypo Viena (Aut) şi Viborg (Dan). În urna outsiderilor vor sta Ikast (Dan), Buducnost Podgorica (Mun), Podravka Koprivnica (Cro) şi Krim Ljubljana (Slo).

Tragerea la sorţi se va face ţinînd cont de două reguli: echipele care au jucat în aceeaşi grupă nu mai pot cădea în aceeaşi serie, iar cele două grupe de patru vor fi compuse automat din două echipe din prima urnă şi două din cealaltă. În aceste condiţii, campioana României are trei variante de grupe, după cum îi va fi norocul.

Toate cele trei variante vor fi extrem de grele pentru vîlcence, dar campioana României nici nu concepe ca în acest sezon să nu prindă semifinalele. Pentru aceasta, româncele vor trebui să se claseze pe unul din primele două locuri în grupa în care vor evolua.

Oltchim Rm. Vîlcea va afla marţi în ce grupă va pica mai departe în Liga Campionilor

Terminînd pe primul loc în grupa C a Ligii Campionilor, Oltchim se va afla marţi, la tragerea la sorţi de la Viena, în urna favoritelor alături de cîştigătoarele celorlalte serii: Gyor (Ung), Hypo Viena (Aut) şi Viborg (Dan). În urna outsiderilor vor sta Ikast (Dan), Buducnost Podgorica (Mun), Podravka Koprivnica (Cro) şi Krim Ljubljana (Slo).

Tragerea la sorţi se va face ţinînd cont de două reguli: echipele care au jucat în aceeaşi grupă nu mai pot cădea în aceeaşi serie, iar cele două grupe de patru vor fi compuse automat din două echipe din prima urnă şi două din cealaltă. În aceste condiţii, campioana României are trei variante de grupe, după cum îi va fi norocul.

Toate cele trei variante vor fi extrem de grele pentru vîlcence, dar campioana României nici nu concepe ca în acest sezon să nu prindă semifinalele. Pentru aceasta, româncele vor trebui să se claseze pe unul din primele două locuri în grupa în care vor evolua.

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
 •  19 Ianuarie 2009, 15:32

Fara Ikast si ne-am calificat sigur ...buducnost si krim n-au sanse cu noi.

 •  19 Ianuarie 2009, 14:12

Bafta la tragerea de maine care va fi urmarita pe www.ehftv.com. Eu cred ca vom merge mai departe. Hai Oltchim!

 •  19 Ianuarie 2009, 06:15

Oltchimul a eliminat campioana Norvegiei de o maniera clara, asa ca este o echipa puternica si va juca de la egal la egal cu orice adversar. Cu mai multa concentrare si ambitie, va reusi sa se califice in faza superioara. HAI Oltchim!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează