SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANŢEI / LE CAP D'AGDE - PERPIGNAN

După Voeckler, potopul! Cancellara rămîne în galben

thomas voeckler, franta, turul frantei, ciclism, etapa
thomas voeckler, franta, turul frantei, ciclism, etapa

Articol de - Publicat miercuri, 08 iulie 2009 00:00

Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) a dus pînă la capăt prima evadare reuşită din Turul Franţei, trecîndu-şi în palmares cea de-a doua victorie de etapă din carieră. Elveţianul Fabian Cancellara (Saxo Bank) păstrează şi în ziua a şasea tricoul rezervat celui mai bine clasat rutier în ierarhia generală

Thomas Voeckler ( Bouygues Telecom) a dus pînă la capăt prima evadare reuşită din Turul Franţei, trecîndu-şi în palmares cea de-a doua victorie de etapă din carieră. Elveţianul Fabian Cancellara (Saxo Bank) păstrează şi în ziua a şasea tricoul rezervat celui mai bine clasat rutier în ierarhia generală

196.5 kilometri, două căţărări de categoria a patra, vînt lateral şi ţipetele entuziasmate ale unei mulţimi-gigant de pe marginea şoselei dintre Le Cap d'Agde şi Perpignan. Acestea au fost coordonatele unei etape în care atenţia sprinterilor era condiţia minimă pentru victorie. Dar, cum socotelile dintr-o staţiune balneară de pe marginea Mediteranei nu se compară cu cele dintr-o capitală de departament francez, aşa nici atenţia britanicului Cavendish nu s-a comparat cu încăpăţînarea francezului Voeckler.

Plecaţi cu dimineaţa în cap, Anthony Geslin (FdJ), Marcin Sapa (Lampre), Thomas Voeckler (Bouygues Telecom), Yauheni Hutarovich (FdJ), Mikhail Ignatiev (Katusha) şi Albert Timmer (Skil-Shimano) au deschis drumurile pentru grupul masiv de rutieri şi, profitînd de şoseaua îngustă şi cu viraje numeroase, au intrat în ultimii 10 kilometri cu un avantaj rezonabil, de un minut şi 15 secunde. În spatele celor cinci rutieri, vîntul puternic a frînt din nou plutonul, de data aceasta Robert Gesink (Rabobank) fiind victima principală a trenei dusă de Astana şi Columbia.

Thomas Voeckler a accelerat în dreptul ultimelor 6 borne, fiind urmat doar din inerţie de olandezul Albert Timmer. Francezul în vîrstă de 30 de ani şi-a încleştat mîinile pe ghidon, a strîns din dinţi şi a reuşit să treacă linia de sosire cu un pumn de secunde în faţa vuietului stîrnit de lupta dusă la vîrful plutonului pentru locul doi. Fabian Cancellara a păstrat tricoul galben, în timp ce Alberto Contador a fost protejat permanent de Lance şi coechipierii de la Astana.

Clasamentul etapei:
1. Thomas Voeckler (Fra) BBOX Bouygues Telecom      4:29:35       
2. Mikhail Ignatiev (Rus) Katusha     0:00:07      
3. Mark Cavendish (GBr) Columbia - HTC            
4. Tyler Farrar (USA) Garmin - Slipstream            
5. Gerald Ciolek (Ger) Milram            
6. Danilo Napolitano (Ita) Katusha            
7. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne            
8. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale            
9. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank            
10. Thor Hushovd (Nor) Cervelo

Clasamentul general:
1.  Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank      15:07:49       
2.  Lance Armstrong (USA) Astana            
3.  Alberto Contador Velasco (Spa) Astana     0:00:19      
4. Andreas Klöden (Ger) Astana     0:00:23      
5.  Levi Leipheimer (USA) Astana     0:00:31      
6. Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream     0:00:38      
7. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana     0:00:51      
8. Tony Martin (Ger) Team Columbia - HTC     0:00:52      
9. David Zabriskie (USA) Garmin - Slipstream     0:01:06      
10.  David Millar (GBr) Garmin - Slipstream     0:01:07

Citește și:
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
Campionate
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
Mircea Rednic știe următorul antrenor al Rapidului: „Acestea sunt informațiile mele”
Superliga
Mircea Rednic știe următorul antrenor al Rapidului: „Acestea sunt informațiile mele”
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Tenis
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Ce s-a întâmplat imediat după Dinamo - CFR » Inamicul fanilor dinamoviști + Scandări rasiste la adresa lui Pancu
Superliga
Ce s-a întâmplat imediat după Dinamo - CFR » Inamicul fanilor dinamoviști + Scandări rasiste la adresa lui Pancu
Cea mai vândută mașină de oraș din Europa are zero stele EuroNCAP
Profit.ro
Cea mai vândută mașină de oraș din Europa are zero stele EuroNCAP
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (1)
 •  08 Iulie 2009, 18:49

Bine ! GO BBO

Vezi toate comentariile (1)
Comentează