FOTBAL  »  Superliga  »  SECURITATEA ÎN FOTBAL

Gică Popescu: "Dacă mi s-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat"

Articol de GSP - Publicat marti, 21 iulie 2009 00:00

Fostul internaţional Gheorghe Popescu a declarat că verdictul CNSAS care a indicat că nu a colaborat cu Securitatea este logic, normal şi vine în completarea declaraţiilor făcute de el în ultima perioadă.

"Singura oară când am avut contact cu Securitatea a fost înaintea meciului din deplasare AS Monaco (n.r. s-a disputat pe 2 octombrie 1985)
şi cei de acolo mi-au pus să am grijă că vom fi contactaţi de români care trăiesc acolo pentru a ne propune să nu ne mai întoarcem în ţară.

M-au spus să semneze o notă prin care voi apăra interesul naţional. Dar nici vorbă să fi colaborat cu Securitatea. Şi acum, dacă mi-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat, dar nu sunt securist", declara Popescu într-o conferinţă de presă organizată după apariţia în presă a informaţiei care-l indica colaborator al Securităţii, transmite NewsIn.

Fostul internaţional Gheorghe Popescu a declarat că verdictul CNSAS care a indicat că nu a colaborat cu Securitatea este logic, normal şi vine în completarea declaraţiilor făcute de el în ultima perioadă.

"Singura oară când am avut contact cu Securitatea a fost înaintea meciului din deplasare AS Monaco (n.r. s-a disputat pe 2 octombrie 1985)
şi cei de acolo mi-au pus să am grijă că vom fi contactaţi de români care trăiesc acolo pentru a ne propune să nu ne mai întoarcem în ţară.

M-au spus să semneze o notă prin care voi apăra interesul naţional. Dar nici vorbă să fi colaborat cu Securitatea. Şi acum, dacă mi-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat, dar nu sunt securist", declara Popescu într-o conferinţă de presă organizată după apariţia în presă a informaţiei care-l indica colaborator al Securităţii, transmite NewsIn.

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Superliga
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Campionate
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (2)
 •  21 Iulie 2009, 14:49

Gică Popescu: "Dacă mi s-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat" Asta ti-au spus si securistii. Ca torni in interes national. De asta ai dosar de informator si nu de urmarit. Restul este efectul inalbitorului...

 •  21 Iulie 2009, 14:25

Chiar asa Gica, cum a fost inainte de USA 94 cand prima voastra grija a fost sa puneti problema sunatorilor, iar apoi Hagi a spus ca ar trebui sa va facem statuie. Pentru ce ? Pentru ca ati alergat dupa cotofana si v- ati umplut de bani, lucru pentru care ar trebui sa va fim recunoscatori. Barem deati fi avut si voi rezultate macar ca Bulgaria, care a jucat semifinale la CM si a luat Stoicikov Balonul de Aur. Voi mai mult cu povestile ca pa teren a fost mai greu.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează