SPORTURI  »  ALTELE  »  SĂRITURI CU SCHIURILE

Simon Ammann, şapte victorii consecutive

ammann
ammann

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 martie 2010 00:00

Simon Ammann a ajuns la cea de-a şaptea victorie consecutivă în acest sezon, în Cupa Mondială. Elveţianul s-a impus şi în ultima etapă a Turneului Nordic, la Oslo, concurs marcat de evoluţii

Dublul campion olimpic şi-a confirmat statutul de cel mai bun săritor cu schiurile al sezonului, ajungînd la un număr de şapte victorii consecutive în Cupa Mondială. Simon Ammann a cîştigat în Norvegia, chiar dacă nu a reuşit cele mai lungi sărituri din concurs - 135.5 m şi 124.5 m - însă s-a remarcat prin constanţă.

Pe poziţia secundă a urcat din nou Adam Malysz. Polonezul a ajuns în prima manşă pînă la 128.5 m, în timp ce la cea de-a doua evoluţie a sărit 136.5 m, fiind una dintre cele mai lungi sărituri din concurs.

Pe poziţia a treia s-a aflat Andreas Kofler. Deşi după manşa inaugurală era pe primul loc graţie săriturii de 139.5 m, în cea de-a doua manşă Kofler nu a ajuns decît la 116.0 m şi astfel a căzut două trepte în clasament.

"A fost un sezon lung. Am muncit mult ca să obţin asemenea performanţe. A fost o atmosferă frumoasă aici. Este fenomenal că am cîştigat toate cele 4 etape din Turnelul Nordic.", a declarat Ammann.

CLASAMENT:

1.Simon Ammann, Elveţia, 267.7 puncte/135.5 m; 124.5 m

2.Adam Malyzs, Polonia, 258.7 puncte/128.5 m; 136.5 m

3.Andreas Kofler, Austria, 251.5 puncte/139.5 m; 116.0 m

4.David Zauner, Austria, 251.4 puncte/134.0 m; 126.0 m

5.Thomas Morgenstern, Austria, 246.8 puncte/130.0 m; 118.5 m

CLASAMENT TURNEUL NORDIC:

1.Simon Ammann, Elveţia

2.Adam Malysz, Polonia

3.Thomas Morgenstern, Austria

4.Gregor Schlierenzauer, Austria

5.David Zauner, Austria

Citește și:
Are 47 de ani, dar ținuta ei transparentă a provocat controverse la tragerea la sorți: „Prea îndrăzneaţă pentru un eveniment fotbalistic”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Are 47 de ani, dar ținuta ei transparentă a provocat controverse la tragerea la sorți: „Prea îndrăzneaţă pentru un eveniment fotbalistic”
Șoc la Rapid! Gâlcă și-a exclus din lot vedeta pentru acte de indisciplină! » GSP a aflat ce s-a întâmplat
Superliga
Șoc la Rapid! Gâlcă și-a exclus din lot vedeta pentru acte de indisciplină! » GSP a aflat ce s-a întâmplat
Liga 2, etapa #16 » Puștiul cedat de FCSB a făcut show la Reșița + Steaua, ciuruită în 30 de minute. Clasament după 8 meciuri jucate
Liga 2
Liga 2, etapa #16 » Puștiul cedat de FCSB a făcut show la Reșița + Steaua, ciuruită în 30 de minute. Clasament după 8 meciuri jucate
FCSB - Dinamo, derby de România în etapa a 19-a » Echipele: Charalambous și Kopic au mari bătăi de cap
Superliga
FCSB - Dinamo, derby de România în etapa a 19-a » Echipele: Charalambous și Kopic au mari bătăi de cap
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (2)
 •  14 Martie 2010, 21:53

Dupa JO si austriecii au apelat la acel tip de legaturi. Se pare ca Ammann a fost mai destept!

 •  14 Martie 2010, 21:43

bravo lui..dar parerea mea ii ca parcursul bun din acest an i se datoreaza in mare masura legaturilor de la schiuri ..care din cate stiu nu-s chiar legale. infine daca nu-l penalizeaza cei de la FIS inseamna ca is legale.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează